Kablosuz Modem Güvenliği

Hepimiz evimizde bilgisayarımızı açıp kablosuz ağları arattığımızda en az birkaç tane kablosuz modemi listemizde görüyoruz. Bu modemler muhtemelen en yakın komşularımızındır. Bazen haberlerede konu olan başkasının modeminden internete bağlanılarak illegal işlemler yapan insanlar modemin sahibini mağdur ettiğini  görebiliyoruz. Bu tür durumların sonu hapis cezası bile olabilmektedir. Bu nedenle modemimize kesinlikle şifre koymalıyız.

 Modemimize şifre belirlerken belli güvenlik tavsiyelerine uyalım. Şifremizde sayılar ve harfler aynı anda olmalıdır. Sadece sayı ya da sadece harf şifre daha kolay çözülebiliyor. Bunun dışında şifremize en az bir tane sayı ve harf dışında farklı karakter (örneğin “_” gibi) koymalıyız. Bu şifremizin bulunabilmesini daha da zorlaştıracaktır. Şifremizin çok kısa olmamasıda önemli. Şifre dışında başka güvenlik önlemleride alabiliriz. Artık birçok modemin firewall dediğimiz güvenlik duvarı özelliği mevcut.

Bu özelliğin aktif olduğundan emin olun. Bir başka güvenlik çözümü ise modemde Mac adres filtrelemeyi etkin hale getirmektir. Her bilgisayarda bulunan ethernet kartı ya da kablosuz ağ bağdaştırıcısının kendine özgü bir mac adresi vardır. Bu adresi modemin Mac adres bölümüne eklerseniz, modeme bağlandığınız zaman modem sizi mac adresinizden tanıyarak erişiminize izin verecektir. Bu şekilde Mac adresi modeme kayıtlı olmayan hiçbir kullanıcı modeme erişemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.