C Sürücümde Yer Kalmadı


Bu sorun günümüzdeki devasa program ve oyun boyutlarından kaynaklanan çok sık karşılaşılan bir sorun. Peki bilgisayara format atmadan ikiye ya da üçe bölünmüş sürücünün c partisyonunun boyutunu format atmadan büyütebilir miyim? sorusunu soran çok olmuştur. Format gerekmeden disk boyutlarında oynama yapabiliriz. Windows Xp işletim sisteminde bunu 3.parti programlarla yapabilirken, Windows Vista ve 7 işletim sistemlerinde bu özellik işletim sistemi içinde bulunmaktadır.

Windows 7 işletim sisteminde disk bölümlerinin boyutlarını nasıl değiştireceğimizi anlatalım.

Öncelikle başlat menüsünden bilgisayarımı sağ tıkalayıp yöneti seçerek bilgisayar yönetimini açıyoruz. Sol taraftaki menüde Depolama başlığı altında Disk Yönetimini seçiyoruz. Seçtikten sonra sağ tarafta bilgisayarımızdaki disk sürücülerini göreceğiz. C: bölümünün üzerinde iken sağ tıklayıp açılan menüden Birimi Genişleti Seçiyoruz. Windows kullanılabilen alanı hesaplayıp bizim bölümü ne kadar genişletebileceğimizi bildirecek. İstediğimiz boyutu seçip diskimizin C: bölümünü büyütmüş olacağız.

C Sürücümde Yer Kalmadı” üzerine 3 düşünce

  1. Anonymous

    c sürücüsünde yer kalmadığı için oyun oynayamıyorum oyun haricinden silinecek çok büyük dosya varmı onları silerek idare edebilirim belki

    Cevapla
  2. Anonymous

    format atmadan windows 7 c yi büyütttüm bu çok iyi bir özellik kara kara düşünüyodum format atmayı

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.