Internet Explorer 9’u Keşfedin

Yeni Sekme sayfası
Internet Explorer 9 en sevdiğiniz web sitelerini yüzeye çıkarır ve tek tıklatmayla ulaşılabilir hale getirir. Tarayıcıya girdiğinizde, Yeni Sekme sayfası göz atarken bir sonraki hareketinize karar vermeniz için yardımcı olacak anlamlı öneriler ve bilgiler sağlayarak göz atmaya hemen başlamanıza yardımcı olur.
Siteleri daha kolay tanımanıza katkıda bulunmak için Yeni Sekme sayfasında her sitenin simgesi ve birincil rengi kullanılır; aralarından seçim yapacağınız çok fazla site olduğunda bunlar site yardımcı olur. Ayrıca, bir site göstergesi bu sitenin sık ziyaret ettiklerinizden biri olup olmadığını gösterir. En sık ziyaret ettiğiniz site en üstte olmak üzere sık kullandığınız sitelerin listesi gösterilir. Zaman içinde sık kullandığınız sitelerle ilgili zevkinizde değişiklik olması da sorun yaratmaz; bunları kapatarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.
Yeni Sekme sayfasında ayrıca kapatılmış sekmeleri yeniden açabilir, son tarayıcı oturumunuzu yeniden açabilir veya InPrivate Gözatma’yı başlatabilirsiniz.InPrivate oturumlar Yeni Sekme sayfasındaki sayfa ziyaretlerini izlemez. Ayrıca, sık kullandığınız web sitelerine çabuk erişmek için siteleri Yeni Sekme sitesinden görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Bildirim Çubuğu

Bildirim Çubuğunun resmi Bildirim Çubuğu yolunuzu kesmeden size bilgi sağlar

Internet Explorer 9’daki bildirimler daha akıcı ve daha hızlı göz atma sağlar. Beklenmedik anlarda karşınıza çıkan ve yolunuzu kesen açılan iletişim kutuları yerine, tüm bildirim iletileri tarayıcı çerçevesinin en altındaki Bildirim Çubuğu’nda bir araya getirilir. Bildirimler, devam etmeden önce sizi işlem yapmaya zorlayarak göz atma etkinliğinizi kesintiye uğratmaz. İsterseniz onları yoksayabilir ve istediğiniz zaman üzerlerinde işlem yapabilirsiniz. Üstelik, Bildirim Çubuğu’nda görüntülenen iletilerin, hata bildirimlerinin ve uyarıların daha bilgilendirici, anlaşılması daha kolay ve en önemlisi işlem yapması daha kolay bir hale geldiğini göreceksiniz.

Tek Kutu

Tek Kutu ResmiTek Kutu’yla sörf veya arama yapın

Hem bir web sitesine gitmek hem de arama başlatmak istediğinizde, Internet Explorer 9’da tek bir konumu kullanırsınız: Tek Kutu.

Sörf yapma ve arama yapma—hepsi aynı yerde

Tek Kutu’yla, web’de sörf veya arama yapmak çocuk oyuncağıdır. Web adresini yazmaya başlayın; Otomatik Tamamlama web sitelerinize hızla ulaşmanıza yardımcı olmak için ne aradığınızı tahmin eder. Arama işlevselliği Tek Kutu ile tümleştirildiğinden web adresinin tamamını anımsamak zorunda da değilsiniz; “haber” veya “müzik” gibi bildik terimleri yazdığınızda sevdiğiniz sitelere anında ulaşabilirsiniz.
Web’de bir şey bulmaya mı çalışıyorsunuz? Tek Kutu’dan arama yapmak, aradıklarınızı bulmak için size hızlı bir yol sağlar. Kullandığınız arama sağlayıcılarına bağlı olarak, sözcükleri yazdığınızda açılan listede arama önerileri, arama sonuçları (görsel arama sonuçlarıyla birlikte) ve başlık eşleşmeleri veya diğer ilgili öneriler gösterilir. Daha fazla sözcük yazmak zorunda kalmadan aramayı çalıştırmak için önerilerden birini tıklatın. Ayrıca, doğrudan açılır listenin en altında arama sağlayıcıları ekleyebilir veya kullanmak istediğiniz sağlayıcıyı değiştirebilirsiniz.

Gizliliğiniz

Tek Kutu’ya girdiğiniz bilgilerin gizliliği, Internet Explorer‘ın vaatlerinin önemli bir parçasıdır. Arama sağlayıcılarıyla bilgi paylaşılıp paylaşılmayacağı ve hangi bilgilerin paylaşılacağı sizin denetiminizdedir. Adres çubuğu açılan listesinden, arama önerilerini açabilir veya kapatabilirsiniz. Arama önerilerini açmayı seçerseniz, yazdığınız metin yazmayı bitirip Enter tuşuna basmanızdan sonra değil, siz yazarken arama sağlayıcısına gönderilir.

Sabitlenmiş Siteler

Sabitlenmiş site resmiSabitlenmiş Siteler özelliğiyle sık kullandığınız sitelere daha hızlı ulaşın.

Sabitlenmiş Siteler özelliğiyle, sık kullandığınız sitelere önce Internet Explorer‘ı açmak zorunda kalmadan doğrudan Windows görev çubuğundan ulaşabilirsiniz.
Sitenin sabitlenmesi birkaç saniye sürer: Tek Kutu içindeki web adresinin solundaki simgeyi, web sitesinin sekmesini veya Yeni Sekme sayfasında web sitesinin işaretini tıklatın ve görev çubuğuna sürükleyin. Hepsi bu kadar. Site sabitlendiğinde, Internet Explorer‘dan ayrı olarak kendi küçük resmiyle gösterilir. Artık tek bir tıklatmayla sık kullandığınız web sitesine ulaşırsınız.
Görev çubuğuna sabitlediğiniz her web sitesinin de bir Atlama Listesi vardır. Bazılarının ayrıca, küçük resim önizlemesinin altında görebileceğiniz, bir videoyu oynatma veya duraklatma gibi küçük resim önizleme denetimleri vardır. Sabitlediğiniz bazı sitelerin, sitenin durumuyla ilgili, gelen kutunuzdaki yeni iletilerin sayısı gibi bilgiler sağlayan simge yer paylaşımları vardır.
Siteyi sabitlediğinizde, deneyimin merkezinde tarayıcı değil site bulunur. Sabitlenmiş bir site görev çubuğundan başlatıldığında, tarayıcı çerçevesi ve gezinti denetimleri sitenin simgesi ve birincil rengiyle tümleştirilir; bu şekilde görüntülediğiniz siteye uyarlanmış bir deneyim sağlanır.
Ayrıca sabitlediğiniz her site için ek giriş sayfası sekmeleri ekleyebilirsiniz. Böylece sabitlenmiş bir siteyi açtığınızda bir seferde birçok web sayfasını ya da web sitesini açabilirsiniz. Sabitlenmiş bir siteye ek olarak birden fazla giriş sayfası sekmesi eklemek için, giriş sayfası sekmesi olarak eklemek istediğiniz web sayfasına veya web sitesine gidin, Geri düğmesinin solunda bulunan sabitlenmiş web sitesinin simgesini sağ tıklatın ve Giriş sayfası olarak ekle‘yi tıklatın.

Geliştirilmiş sekmeler

Internet Explorer 9’la, web gezintisi ve çok görevli çalışma hiç olmadığı kadar kolay.
Varsayılan olarak, sekmeler adres çubuğunun sağında gösterilir. Sekmelerin adres çubuğunun altında kendilerine ait satırda görünmesi için, Yeni sekme düğmesinin sağındaki boş alanda sağ tıklatın ve ardından Sekmeleri Adres çubuğunun altında göster‘i tıklatın.

Ayrılmış sekmeler

Ayrılmış sekmelerin resmi Ayrılmış sekmeler ve Yaslama özelliği aynı anda iki web sitesini görüntülemeyi kolaylaştırır

Ayrılmış sekmeler birden çok siteyle hızlı ve sezgisel etkileşim sağlar. Aynı Windows 7‘de görev çubuğu simgelerini yeniden yerleştirebildiğiniz gibi Internet Explorer 9’un içinde de sekmeleri yeniden yerleştirebilirsiniz veya herhangi bir sekmeyi masaüstünüze sürükleyerek bunun yeni bir tarayıcı penceresinde açılmasını sağlayabilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız görev için aynı anda birden çok web sayfasını görüntülemeniz gerekiyorsa, Ayrılmış sekmeleri Yaslama özelliğiyle birlikte kullanın. Bu, ekranınızda birden çok web sayfasını yan yana görüntülemek için çok iyi bir yöntemdir.
Sık kullanıldığınız sitelere kolay erişim sağlayın. Sekmeyi sürükleyin ve doğrudan görev çubuğuna veya Başlat çubuğuna sabitleyin. Veya sekmeyi Sık Kullanılanlar çubuğuna sürükleyin. Hangisini seçerseniz seçin, sık kullandığınız siteler parmaklarınızın ucunda olacak.

Renk kodlamalı sekmeler

Renk kodlamalı sekmelerin resmi Renk kodlamalı sekmeler düzeninizi korumanızı kolaylaştırır

Aynı anda çok sayıda sekmenin açık olması, özellikle geri dönüp açmış olduğunuz web sitelerini bulmaya çalıştığınızda bunaltıcı ve zaman alıcı olabilir. Internet Explorer 9’la, birbiriyle ilişkili sekmeler renklerle kodlanır ve birden çok web sayfasına göz atarken düzenli çalışmanız kolaylaştırılır.
Hangi sekmelerin ilişkili olduğunu bir bakışta görebilirsiniz. Başka bir sekmenin içinden yeni sekme açtığınızda, yeni sekme ilkinin yanına yerleştirilir ve renk kodlaması ile eşleştirilir. Grubun parçası olan bir sekme kapatıldığında da, ilişkisiz bir sayfayla karşılaşmamanız için söz konusu gruptan başka bir sekme görüntülenir.
Bir sekmeyi veya sekme grubunun tamamını kapatmak ya da gruptan bir sekmeyi kaldırmak isterseniz, sekmeyi veya sekme grubunu sağ tıklatın ve yapmak istediğiniz işlemi seçin. Ayrıca, burada sekmelerini birini veya tümünü yenileyebilir, yinelenen sekme yapabilir, yeni sekme açabilir, son kapatılan sekmeyi yeniden açabilir veya yakın zamanda kapatılmış tüm sekmelerin listesini görüntüleyebilir ve birini ya da tümünü yeniden açabilirsiniz.

Web sitelerinize odaklı

Internet Explorer 9'un yeni tasarımının resmiInternet Explorer 9, web’i ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmıştır

Yeni tarayıcı çerçevesi tüm web sitelerinin parlamasını sağlar.
En sık kullandığınız öğeler temel alınarak tasarlandığından, Internet Explorer 9’daki gezinme denetimleri basitleştirilmiştir. Geri düğmesi daha büyüktür, adres çubuğuyla arama kutusu yeni adres çubuğunda bir araya getirilmiştir ve Internet Explorer‘ın önceki sürümlerinden çeşitli menüler tek bir menüde birleştirilmiştir. Sonuç? Yalnızca bugün Internet’te göz atma deneyiminiz açısından önem taşıyan öğeleri görürsünüz.
Basitleştirildiği gibi iyileştirilmiş de olan kullanıcı arabirimi siteleri öne çıkarır. Web sitelerinin özellikleri tarayıcının her yanına yansıtıldığından, ziyaret ettiğiniz her siteye daha derinlemesine girmeniz sağlanır.
Windows 7 ile sorunsuz çalışma
Internet Explorer 9, size Windows‘da en iyi web deneyimini sağlamak için Windows 7 çalıştıran bilgisayarlarla sorunsuz tümleştirilir.

Yaslama

Yaslama resmi Yaslama özelliği aynı anda iki web sitesini görüntülemeyi kolaylaştırır

İster farklı web sitelerindeki restoranların menülerini karşılaştırın, ister e-postayla uğraşırken bir video izleyin, isterseniz bir yolculuğun güzergahını okurken haritaya bakıyor olun, bir görevi yerine getirmek için çoğunlukla birden çok web sayfasına veya pencereye bakmanız gerekir.
Yaslama, ekranınızda aynı anda iki siteyi veya sayfayı görüntülemenin hızlı ve eğlenceli bir yoludur. Sitelerin yan yana gösterilmesi için her birini ekranınızın karşıt kenarlarına sürüklemeniz yeterlidir. Pencereyi yerine yaslarken sitelerin içeriği sürekli olarak işlendiğinden ve video kareleri olduğu gibi kaldığından, akıcı bir deneyim sağlanır. Ayrıca, sekmeleri mi yoksa pencereleri mi kullanacağınızı düşünerek zaman harcamanız gerekmeden bir kerede daha fazla içerik görüntüleyebilirsiniz.

Atlama Listeleri

Atlama Listesi resmi Atlama Listeleri sık kullandığınız siteleri erişmenizi kolaylaştırır

Internet Explorer‘ı açmak zorunda kalmadan sık kullandığınız web sitelerine ulaşmanın hızlı ve kolay bir yolu olan Atlama Listeleri, sizi doğrudan her gün kullandığınız web sitelerine götürür.
Internet Explorer 9 Atlama Listesi’ni açmak için, görev çubuğunda Internet Explorer simgesini sağ tıklatın. Sık ziyaret ettiğiniz siteleri göreceksiniz. Burada InPrivate Gözatma’yı başlatmak, yeni sekme açmak ve pencereyi kapatmak için de hızlı erişim olanağı sağlanır. Görev çubuğuna sabitlediğiniz her web sitesinin de bir Atlama Listesi vardır. Her birinde nelerin görüntülendiği web sitesine bağlı olarak değişir, ancak hepsinde InPrivate Gözatma, site açma, sitenin sabitlemesini kaldırma ve pencere kapatma seçenekleri bulunur.

Küçük resim önizleme denetimleri

Görev çubuğuna sabitlenmiş olan bazı web sitelerinin görev çubuğundan erişilebilen denetimleri vardır. Görev çubuğuna sabitlenmiş bir web sitesi simgesinin üzerine gelin; küçük resim önizlemesinin altında söz konusu web sitesinin küçük resim önizleme denetimlerini göreceksiniz.

Simge yer paylaşımları

Sabitlenen bazı sitelerin ayrıca, web sitesi hakkında bilgi sağlayan simge yer paylaşımları da vardır. Örneğin yeni iletilerin sayısı görev çubuğundaki simgede gösterilir. Bu şekilde web sitesine gitmenize gerek kalmadan siteyle ilgili bilgileriniz güncel kalır.

Internet Explorer 9’u Keşfedin” üzerine 5 düşünce

  1. Anonymous

    explorer 9 da yeni sekme açtığımda en popüler siteleri silme nasıl yapamadım yardım lütfeeen

    Cevapla
  2. Anonymous

    explorer yeni sekme açtığımda populer siteleri kaldırma nasıl oluyor bi yardım lütfen

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.