Windows Vista’dan Windows 7’ye Geçiş

Windows7İşletim sistemini yeniden kurma ya da değiştirme her zaman zahmetli olmuştur.

Önce tüm dosyalarınızı farklı bir yere kaydetmeniz mail dosyalarınızı yedeklemeniz ve buna benzer daha birçok işlemi yapmanız gerekiyor. Tabi bukadarla da bitmiyor. Bilgisayara format atıp yeni işletim sistemini kuruyorsunuz. Gerekli donanım sürücülerinizi bulup, yükleyip yedeklediğininz dosyaları tekrar yerlerine kopyalamanız gerekiyor. Tabi önceki sisteminizde yaptığınız spesifik ayarlarında yeniden yapılmasıda cabası.

Windows 7 bu zaman alıcı ve bir o kadar da zahmetli işlemleri çok basit bir şekilde kendisi gerçekleştiriyor. Windows 7 vista yüklü bilgisyarınızı yukarıda anlattığım işlemlerin hiçbirini yapmadan yani baştan format atıp kurmadan yüklenebiliyor. Upgrade için satın aldığımız Windows 7 sürümünün kullandığımız vista sürümüne eşdeğer ya da daha üst sürümü olması gerekiyor. Bu işlem ilgili bir uygulama yapalım;

Dizüstü bilgisayarımızda yüklü ola  Windows Vista business sürümünü satın aldığımız Windows 7 Professional kutu ürünü ile yükseltme işlemi yapacağız.

Bilgisayarımız açık ve işletim sistemimiz çalışırken Windows 7 Cd’mizi takalım. Yukarıda dizüstü bilgisayara kurulum yapacağımızı belirtmemin sebebini şimdi göreceğiz. Cd’yi taktıktan sonra arşımıza Windows 7 kurulum ekranı gelecek. Ancak benim dizüstüm kurulum yapılırken elektriğe bağlı olmadığı için Windows 7 Kurulum ekranında bilgisayarımı elektriğe bağlamam için uyarı veriyor. Bundan sonra karşımıza iki seçenek çıkacak. Bunlardan ilki şimdi anlattığımız Yükseltme seçeneği diğeri ise baştan kurulum seçeneğidir. Biz yükseltmeyi seçiyoruz. Windows 7 bundan sonra bize fazla yapacak birşey bırakmıyor. Önce windows dosyaları kopyalanıyor. Sonra kişisel dosyalar, ayarlar ve diğer programlarımız saklanıyor. Kurulum yapılıyor. Eski dosyalarımız, ayarlarımız ve programlarımız windows 7’ye transfer edliyor ve kurulum tamamlanıyor. Bu işlemlerden sonra Windows birkaç defa açılıp kapanabilir.

Şimdi karşılaşabileceğimiz biraz canımızı sıkacak birkaç durumdan söz etmek istiyorum. Kurulum bittikten sonra benim karşılaştımığım Nvidia driver’ında sorun yaşandı ve driver’ı yeniden kurmam gerekti. Sonuç olarak Windows 7 bazı hataları ile mükemmel olmasada güncellemeyi oldukça kolaylaştırmış oldu.

Windows Vista’dan Windows 7’ye Geçiş” üzerine 7 düşünce

  1. Anonymous

    vistadan sonra windows 7 yükleme çok iyi oldu viste resmen kağnı gibi çalışıyor açılıyor windows 7 vista yanında uçuyo

    Cevapla
  2. Anonymous

    vista kullananların ben aklına şaşarım 5 ay zar zor kullanabildim o ne açılış ne kapanıştır adamı çileden çıkarır resmen kullananlar nasıl dayanıyor anlamıyorum bir yeri açtığında gereksiz mesajlar geç açılmalar mı dersin ohooo daha neler var neler hemen geçin windows 7 ye hatta windows 8 e geçin kurtulun bu illetten vista microsoftun sakat doğmuş çocuğudur

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.