Ağda nasıl dosya paylaşılır?

Eğer bilgisayarınız bir Ağ(network) içinde ise diğer bilgisayarlar ile dosya alışverişi yapabilir istediğiniz dosyayı diğer kullancıların kullanımına açarak paylaşabilirsiniz. Dosya paylaşımının bir çok farklı yöntemi bulunuyor.


İlk başta işletim sistemini Windows Vista ya da 7 ise dosya paylaşımına uygun olup olmadığını kontrol edelim. Bunun için ekranın sağ alt ağ erişimi ikona tıklayın. Açılan pencerede en altta Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç’a tıklayın. Eğer ekranın sağ alt köşesinde bu ikonu göremediyseniz. Başlat menüsünden denetim masasına girin. Denetim masasında da Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğini göreceksiniz.

Ağ ve Paylaşım Merkezi penceresinin alt kısımlarına doğru Ev grubu ve paylaşım seçeneklerini seçin yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklaarak Ev grubu ayarlarını değiştir ekranına geleceksiniz. Ev grubu ayarlarını değiştir penceresinin üst bölümünde Kitaplıkları ve yazıcıları paylaş başlığı altında bilgisayarınızdaki resimleri, belgeleri, müzikler, videoları, ve yazıcıları ayrı ayrı paylaştırabilirsiniz.
Pencerenin aşağısındaki seçeneklerden Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayın. Burada hangi ağdaysak onu seçelim. Genelde Ev veya iş seçilidir. Karşımıza başlıklar ve altında açıklaması ile birlikte bir grup seçenek gelecektir.

İlk seçeneğimiz ağ bulma. Bu seçenekte Ağ bulmayı aç seçili olmalıdır.
ikinci seçenekte ise Dosya ve yazıcı paylaşımı seçili değilse seçelim.
Ortak klasör paylaşımı başlığındaki Ağ erişimi olan herkesin Ortak klasörlerdeki dosyaları okuyabilmesi ve bu dosyalara yazabilmesi için paylaşımı aç seçeneğini işaretleyelim.
Medya akışı başlıklı seçenek ise bilgisayarınızdaki medya kütüphanesini paylaşmanıza olanak veriyor. Bu seçim size kalmış.
Dosya paylaşım bağlantıları başlığındaki Dosya paylaşımı bağlantılarını korumaya yardımcı olmak için 128 bit şifreleme kullan önerilen olarak seçilidir.
Parola korumalı paylaşımı açarsanız yanlızca bilgisayarınıdaki kullanıcı adı ve şifresi ile paylaştırdığınız dosyalara erişilebilir. Paylaşacağınız dosyaların parola korumalı olmasını istemiyorsanız Parola korumalı paylaşımı kapat seçeneğini seçin.
Ev Grubu bağlantıları bağşlığındaki önerilen seçenek Windows’un ev grubu bağlantılarını yönetmesine izin ver seçeneğidir.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra dosya paylaşmak için paylaştırmak istediğimiz klasörün üzerinde sağ tıklayalım. Açılan menüde Bununla paylaş seçeneğine geldiğimizde bir menü daha açılacak. Bu menüde paylaşacağımız dosyanın sadece okunmasını istiyorsak Ev Grubu (Okuma) seçeneğini seçiyoruz. Paylaşacağımız dosyaların diğer kullanıcıların değişiklik yapmasını istiyorsak Ev Grubu (Okuma / Yazma ) seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra paylaşım verdiğimiz klasör networkte diğer kullanıcılar tarafından erişilebilecektir.

Ağda nasıl dosya paylaşılır?” üzerine 6 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.