Bilgisayarım Donuyor-Kilitleniyor

bilgisayarsorunBu sorunun iki ana sebebi olabilir. Birincisi donanım ikincisi ise yazılımdan kaynaklıdır. Eğer donanım ile ilgili bir sorun olduğunu düşünürsek ilk olarak Ram’leri kontrol etmeliyiz. Ram’leri tekrar çıkarıp Etakarak temassızlık sorunu olup olmadığını deneyebiliriz.  Eğer bilgisayarımızda birden fazla ram varsa her birini tek tek denemeliyiz. Ram’ler kada önemli olan bir diğer konu ise bilgisayarımızın içindeki fanlardır. İlk olarak işlemci fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz. İşlemci fanı çalışmıyor ise kilitlenme işlemcinin aşırı ısınmasından kaynaklanıyor olabilir.


Yazılım ile ilgili kısımda ise kontrol edebileceğimiz yerler donanıma göre çok daha fazladır. İlk olarak bilgisayar açıldıktan sonra başlat menüsünden çalıştıra gelerek msconfig yazıp çalıştıralım. Karşımıza bilgisayarımızın konfigürasyon ayarlarını yapabildiğimiz bir pencere gelecek. Burada üstteki sekmelerden Başlatma olanına geliyoruz. Bu kısımda bilgisayarımızda gereksiz ya da kötü amaçlı yazılımların eklediğinden şüphelendiğimiz satırların başındaki işareti kaldırıyoruz. Böylece işaretini kaldırdığımız yazılımlar bir sonraki windows başlatmamızda çalışmayacaktır.

Donmanın nedenlerinden biri virüs kaynaklı olabilir. bunun için antivirüs yazılımımızı kontrol etmeliyiz. Eğer antivirüs yazılımımı yoksa kesinlikle bir tane edinmelisiniz. Antivirüs yazılımınız güncel değil ise kesinlikle güncellenmelidir. Eğe antivirüs yazılımınız yok ise geçici olarak internet üzerinden online virüs tarama yapabilen siteler mevcut. Bu sitelerden birine girerek bilgisayarınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz. Virüs haricinde bilgisayarınızı kilitleyen zararlı yazılımlar olabilir. Bu zararlı yazılımları bulmak için Microsoft defender yazılımı ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

Bilgisayar donanımınızın sürücülerinin de kilitlenmede etkisi olabiliyor.. Bunu kontrol etmek için bilgisayarınıza sağ tıklayp özelliklere girin. Üst ya da sol tarafta aygıt yöneticisine gidin. Aygıt yöneticisi altında tüm donanım sürücülerinizi göreceksiniz. Bu listede üzerinde herhangi farklı bir işaret olan sürücü var ise o donaınımın güncel sürücüsünü yükleyerek sorunu giderin.

Bilgisayarım Donuyor-Kilitleniyor” üzerine 14 düşünce

  1. Anonymous

    benimde bilgisayarım çok donuyordu yeni bir virüs programı kurdum sorun düzeldi teşekkürler.

    Cevapla
  2. gırımsa

    benim bilgisayar 2 gündür kafayı yedi vesselam. bi kapanıya bi açılıyo. hadi kapanmasını anladıkta kendi kendine nasıl açılıyo bilader yaa. akşam kapatmışım sabah bi geliyom acık bilgisayar ne yapacamı şaşrdım. bilgisyarcıya götürcemde işten gece geliyom o saatte kapalı oluyo 2 gün önce hiç donmuyodu. şimdi paso donuyo bilgisayar eski biraz ondanmı olurki

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.