Bilgisayarımda dosya ve klasörleri nasıl gizlerim?

Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörleri Windows’un en eski yöntemi ile hiçbir programa ihtiyaç duymadan gizleyebilirsiniz. Bunun için gizlemek istediğiniz dosya ya da klasörün üzerindeyken mouse’un sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden özellikler seçeneğine tıklayın. Karşımızı seçtiğimiz dosya ya da klasörün özellikler penceresi açılacak. Pencerenin aşağısına doğru Öznitelikler başlığı altında Salt okunur ve Gizli seçeneklerini göreceksiniz.
Gizli seçeneğini işaretledikten sonra uygula ya da tamam butonuna bastığınızda seçtiğiniz dosya ya da klasörün kaybolduğunu göreceksiniz.

Dosyayı tekrar görebilmek için Başlat menüsünden ya da masaüstünden Bilgisayarım’ı açın. En üstte menü görünüyorsa araçları, görünmüyorsa alt tuşuna bastıktan sonra araçlar menüsünde Klasör seçeneklerini açın. Klasör Seçenekleri penceresindeki sekmelerden Görünüm’e gelin. Ortadaki listede Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster seçeneğini seçin ve tamam butonuna basın. Şimdi gizlediğiniz yerdeki dosya ya da klasörü görebileceksiniz. Dosya ya da klasörün özelliklerinden gizliliği kaldırdıktan sonra tekrar bilgisayarımdan araçlar menüsü klasör seçeneklerinden Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme seçeneğini işaretlediğinizde ayarlar eski haline dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.