CentOS Kurulumu

CentOS (Community ENTerprise Operating System ) RedHat firmasının dağıtımlarından RHEL kaynak kodları üzerine kurulu bir işletim sistemidir. En önemli özelliklerinden biri ücretsiz olmasıdır. Genelde isp’ler tarafından da tercih ediliyor. Eğer isterseniz sizde CentOS kurarak kendi web sunucunuzu yapabilirsiniz.

CentOS cd’sini takarak kuruluma başlayalım. CentOS’u grafik ya da text modda kurabilirsiniz. Hiçbir işlem yapmadığımız sürece standart olarak grafik modda kurulum başlayacaktır. CentOS boot ekranında enter ile başlayalım. Bundan sonraki kısımda CentOS cdlerinin hataya karşı kontrol edilip edilmemesi ile ilgili bize bir uyarı mesajı gelecektir. Eğer kontrol edilmesini istiyorsanız ok tuşuna basın. Bu işlem biraz zaman alacaktır.

CentOS Welcome ekranını geçtikten sonra karşımıza dil seçenekleri gelecek. Buradan English seçerek devam edelim. Sonraki ekrandan da Klavyemizi Turkish Q olarak seçelim. Sonraki ekran Disk yönetimi bölümüdür. Burada kurmak istediğimiz disk bölümünü seçiyoruz. Diskinizdeki eski bilgilerin silineceğini unutmayın.

Şimdiki adım ise Network ayarlarımızı yapacağımız bölüm olacak. Burada CentOS’i ilk olarak web sunusu yapmayacaksak standart olarak DHCP ayarı kalabilir. Sonraki bölümde ise Şifremizi belirleyelim. Next ile devam ettikten sonra ne tür bir kurulum yapacağımızla ilgili bilgiler olan bir ekran karşımıza çıkacak. Bu bölüm windows sürümlerindeki hangi uygulamaları kuracağımızı gösteren bölüm olarak düşünebilirsiniz. Burada istediklerinizi seçin. En son kısımda CentOS gerekli cd’lerin hazır olmasını isteyecektir. Continue’a bastıktan sonra kurulum başlayacaktr. Kurulum bittikten sonra CentOS yeniden başlayacak ve kullanımınıza hazır olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.