Cloudmark Server Edition (CSE) Exchange Server Spam Filtreleme

Exchange Sunucularında kullanılan Cloudmark Server Antispam sistemi benimde sunucularda uzun süredir kullandığım sorunsuz ve başarılı bir uygulamadır.  Cloudmark DesktopOne adı ile masaüstü bilgisayarlarda kullanılan sürümüde bulunuyor.

Cloudmark Server Edition (CSE) tamamen Server üzerinde çalışarak client makinalara herhangi bir yük getirmiyor. Bu sistemin en avantajlı tarafı budur. Bu avantajın nedeni ise farklı platformlarda mail alan her bir kullanıcıya farklı lokal bir antispam çözümü uygulamak zorunda kalmamanızdır. Bazı firmalarda bilgisayar dışında blackberry’lerle de mailler kullanılıyor. Blackberry’ler içinde antispam yazılımları bulunuyor. Ancak her platform için farklı antispam yazılımlarını kontrol etmek zaman kaybı yaşatacaktır.

CSE, mail kaynaklı birçok tehlikeyi kullanıcılara ulaşmadan önlüyor. Spam postaları ise %98 oranla yakalıyor. Kurulumda Exchange Server’ın restart edilmesine bile gerek kalmıyor.  CSE çalışma sistemi ise çok basit. Exchange Server’a gelen mail Cloudmark tarafından taranıyor. Eğer güvenli ise kullanıcıya gönderilmesini engellemiyor. Gelen mail spam ya da tehlikesi bulanan herhangi bir mail ise CSE bu maili spam mail klasörüne gönderiyor. CSE Sistem yöneticisine kolaylık sağlıyor. CSE’in Gelen posta sayısını, taranan posta sayısını, engellenen spam postaları gibi birçok bilginin olduğu bir konsolu bulunuyor. Tüm verileri grafik ile görebiliyorsunuz.

Biz Cloudmark Server Edition (CSE)’i Exchange sunucusuna kuralım. CSE kurulumu için minimum sistem gereksinimleri  Processor Intel Pentium or compatible, 733 megahertz (MHz) or higher Memory 256 megabytes (MB) RAM; 512 MB recommended

CSE kurulumuna başlamadan önce Exchange Server’da bir cse kullanıcısı oluşturmamız gerekiyor. Active directory’den CseAdmin isimli bir kullanıcı oluşturalım. Kullanıcımızın parolası expire olmaması için Password never expires’ı işaretleyelim.
Eğer işletim sistemimiz Windows Server 2008 ise ek olarak aşağıdaki işlemleri yapalım.
Exchange Management Console’u açalım. Recipient Configuration’u seçelim.
Buradan New Mailbox’ı seçiyoruz.

Açılan pencerede User Mailbox’ı seçiyoruz ve next diyoruz.
Existing User’ı seçiyoruz Add’e basıyoruz.
Buradan açtığımız CseAdmin hesabını seçiyoruz ve next diyoruz.
Browse and select the mailbox database for this mailbox’a tıklıyoruz.
The mailbox Configuration Summary appears seçiyoruz.
New’a tıklıyoruz ve mailbox’ımız oluşmuş oluyor.

Şimdi Cse hesabımızın yetkilendirme işlemlerini yapacağız.hesabımıza
Active Directory’den Cse hesabının özelliklerini açıyoruz.
Memmber Of sekmesinden Domain Admins group yetkisi veriyoruz.

Exchange System Manager’ı açıp Exchange Server’a sağ tıklıyoruz.
Buradan Delegate Control to launch the Exchange Administration Delegation Wizard’ı seçiyoruz.
Buradaki textbox’a Cse hesabımızın adını yazıyoruz. Role Listten Exchange Administrator’u seçiyoruz.

Exchange 2007’de ise Exchange Management Console’u açıyoruz. Sol taraftaki Organization Configuration’a sağ tıklayarak Add Exchange Administrator’u seçiyoruz.

Buraya Cse hesabımızın adını yazıyoruz. Seçeneklerden Exchange Organization Administrator role ‘ü seçiyoruz. Add botonuna basarak Cse user’ı seçerek Cloudmark Server Edition (CSE)’i kurmadan önceki yapılack işlemleri bitirmiş oluyoruz.
Cloudmark Server Edition (CSE) Kurulumu:
Setup Wizard’ı çalıştırıyoruz.

Features sayfasında Cloudmark Server Edition, the Administration Console componentlerini seçiyoruz.
Sonraki ekranda CSE Actvation kodumuzu giriyoruz.

 

Bu bölümde yeni bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Trial kulanılabilir.
Lisanslı kullanıcı olarak Log In’e tıklayarak bilgilerimizi giriyoruz.
Kurulum ekranımıza dönerek next diyoruz kurulum lokasyonumuzu seçiyoruz.
Exchange Server adını ve Cse bilgilerini giriyoruz.
Domain adımızı sonunda .com .net gibi uzantısı olmadan giriyoruz.

Private Spam Actions  penceresinde ise kullanıcıların spam maillerinin geleceği klasörü ve gelen spam maillerinin konusunun nasıl görüneceğini belirliyoruz.


Public Spam Actions penceresinde ise eğer CSE ayarlarından spam mailleri server üzerinde toplamaya ayarladıysak gelen spamların atılacağı klasör ayarlarını yapıyoruz.

Sonraki ekranda ise CSE’nin hangi porttan işlem yapacağını seçiyoruz. Burada CSE 2703 portu kullanıyor. Ancak istersek 80 portundan da işlemlerini ayapabilir. 80 portunun kullanımı sistemde yavaşlığa neden olabilir.

En son tüm ayarlarımızı görebileceğimiz bir review penceresi gelecektir. Tüm ayarlardan eminseniz kurulumu bitirebilirsiniz.

Cloudmark Server Edition (CSE) Exchange Server Spam Filtreleme” üzerine 6 düşünce

 1. Anonymous

  hocam bizim şirketin cloudmark’ında bir sorun var bazen spam maillerin hepsini gönderiyor bazen bir kısmını engelliyor ne olduğun ubir türlü anlayamadık. Firmada her sorunda spam mailleri bir pst dosyası hazırlayarak bize gönderin diyor ve bu şekilde zorlanıyoruz. sizce neden böyle bir sorun oluyor. Sistemde hiçbir değişiklik yapmıyoruz. Kaldı ki gelen giden maillerin çoğu sürekli birbirlerine gönderilen mailler ve kesinlikle birbirlerini tanıyan insanlar herhangi bir yanlış anlaşılma olmaması açısından söyledim. Sorun ile ilgili bana bilgi verebilirmisiniz?

  Cevapla
  1. Teknik

   Gönderilen maillerin içindeki bilgiler ya da ekte olan dosyanın yapısı bazen Cloudmark’ın kafasını karıştırabiliyor. Bu nedenle bir seferliğine bu tür dosyaları göndererek çözüm sağlanıyor. Bu elbette pratik bir yöntem değil. Ancak yazılımın yeni sürümleri daha akıllı olmaya başladı. Artık spam olup olmadığını daha iyi seçebiliyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.