Dns ayarları nasıl değiştirilir?

Telekom’un youtube gibi sitelere erişim engellemesi yaptığını hatırlıyoruz. Telekom aslında bu engelleme sadece kendi bünyesinde yapmış oluyor. Yani kendi sisteminde engelliyor. Hali ile herhangi bir Adsl kullanıcısı engellenen siteye giremiyor. Ancak Dns sunucularımızı değiştirirsek telekomdan bağımsız başka bir sunucu yardımıyla istediğimiz sitelere erişebiliyoruz.
Dns değişikliği sadece site erişimi için değil şirketlerde de kullanılıyor. Şirket kullanıcılarına kısıtlama getirmek için dns ayarlamaları yapılabiliyor.

Dns ayarlarını değiştirmek için Başlat menüsünden Denetim Masasına ya da ekranın sağ alt köşesindeki monitör/wireless işaretine tıklayarak Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne giriyoruz. Pencerenin sağ tarafında Kablosuz Ağ Bağlantısı ya da Yerel Ağ Balantısına tıklayın. Gelen Kablosuz ağ Bağlantısı Durumu penceresinde Özellikler butonuna basıyoruz. Pencerenin ortasındaki listede Internet Protokolü sürüm 4 satırına çift tıklıyoruz. Pencerenin aşağısında DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneiğ işaretli alan bulunuyoruz. Biz Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seöeneğini işaretliyoruz. Bundan sonra internetten arayıp bulabileceğiniz herhangi bir yurt dışı dns adresi bulup giriyoruz. Ben genelde 4.2.2.4 kullanıyorum. Tek satırı doldurmanız yeterli. Tamam butonuna basarak ayarlarımızın etkin olması için network bağlantınızı devre dışı bırakıp etkinleştirin ya da bilgisayarı yeniden başlatın.

Dns ayarları nasıl değiştirilir?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.