Firefox 6 Çıktı

Mozilla tarafından Firefox 6 sürümü çıktı. Firefox 6, Mozilla sitesinden indirilebilir.
Mozilla bir ay kadar önce Firefox 5 sürümünü çıkarmıştı. Ancak tarayıcı rekabeti artmaya başladı. Google geçe hafta Chrome Dev sürümünü kullanıma sunmuştu. Google’ın bu hamlesine karşılık Mozilla, birkaç hafta önce firefox 5’i çıkarmasına rağmen şimdiFirefox 6’yı kullanıma sundu.
Böylece tarihte bir ilk yaşandı. Mozilla bir ay içinde firefox’un iki sürümünü çıkardı. Bu bana yıllar önce Internet Explorer ile Netscape arasındaki browser savaşını hatırlattı. O tarihlerde de bu iki firma çok çekişmeli bir yeni sürüm çıkarma yarışındaydı.

Firefox 6 sürümde birçok sabit kararlılık ve güvenlik sorunları giderilmiş. Sayfalarda gezinme ve genel olarak kullanım hızı eski sürüme göre iyileştirilmiş ve artırılmış. Arayüzde de değişiklikler mevcut. Arayüz sadeleştirilmiş, tazele ve durdur düğmeleri basitleştirilimiş. Bu bölüm explorer’a benziyor. Sürekli kullandığınız ve açık tuttuğunuz facebook, twitter gibi uygulamaları sekme çubuğundan çıkarıp üst kısımda sabitleyebiliyorsunuz. Kolay kaydırma ile aynı anda açık olan bir çok sayfada kolay gezinme sağlıyor. Panaroma özelliği ile açık sekmelerinizi gruplara ayırarak işlerini kolaylaştırıyor.

Firefox en büyük yeniliğini “Şahane Çubuk” olarak gösteriyor.  Şahane çubuk, sevdiğiniz sitelere çabuk ulaşmak için girmek istediğiniz sitenin birkaç harfini yazdığınızda otomatik tamamlayarak hemen ekrana getiriyor. Şahane Çubuk kullanımınıza ve alışkanlıklarınıza göre size daha başarılı sonuçlar önerebiliyor.

Firefox 6 Çıktı” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.