HP Data Protector Express

dataprotectorWindows Server 2008 ile nedense Microsoft Windows Backup aracında değişiklikler yaparak tape backup ünitelerine kayıt işlemini kaldırdı.

Artık windows backup doğrudan teyp ünitelerine kayıt yapamıyor. Eğer isterseniz cd-dvd gibi optik medya kaydı yapabiliyorsunuz. Ancak bildiğiniz gibi orta çaplı bir işletmenin verisi dvd’ye sığmayacak kadar büyük olabiliyor. Şu an piyasada satılan teyp üniteleri 72gb, 160 gb ve bunların çok daha üstünde kapasiteler sunuyor. O nedenle veri kayıp oranı kasetlerde çok iyi olmasa da şimdilik en mantıklı yedekleme çözümleri teyp backup sistemleri.

Windows Server 2008 sunucumuz var ise backup işlemini  backup uniteleri ile gelen yazılımları kullanabiliriz. Benimde kullandığım Hp Data Protector Express yedekleme işlemini stabil ve başarılı bir şekilde yapıyor. Hp StoregeWorks veya diğer farklı modellerinden birini aldığınızda Hp Data Protector Express yazılımı ile birlikte geliyor.

Hp Data Protector Express kurduktan sonra kullanıcı adı ve şifrenizle girin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Sol tarafta Favorites barı aşağıya kadar uzanmaktadır. Burada temel yapılacak işlemler bulunuyor. İlk sıradaki Wizard ikonuna tıkladığımızda sağ tarafta Backup, Restore, Verify gibi sihirbaz vasıtası ile yapabileceğimiz işlemleri görebiliriz. Eğer yedekleme ünitesine bir teyp kaset takılı ise Backup’a tıklayarak wizard mode’da bir yedek alalım.
Backup’a tıkladığımızda yine karşımıza Backup Local Machine, Backup all Servers, Backup all Workstations, Backup all Machines ve Backup Specific seçeneklerinin olduğu bir ekran gelecek.

Backup Local Machine :   Server’daki tüm veriyi yedekler.
Backup all Servers        :   Etki alanındaki tüm Server’ları yedekler.
Backup all Workstations:  Tüm kullanıcıları yedekler.
Backup all Machines     :   Sisteme bağlı tüm sunucu ve istemcileri yedekler.
Backup Specific             :  Sadece seçtiğimiz dosya ve klasörleri yedekler.

Biz Backup Specific  seçeneğiniz sçerek devam edelim.
Welcome to the Backup Specific Wizard ekranının ortasında Enter the name for the command being created başlıklı metin kutusuna kayıt ve daha sonra erişimek için backup adımızı yazıyoruz ve next diyoruz.

Karşımıza gelecek ekranda ise sunucu adımızı göreceğiz.
Sol taraftaki artıya basarak satırı genişletelim.
Alttaki File system artısına basarak bunu da genişletelim.
Karşımıza Server’ımızın sürücüleri çıkacaktır.
Buradanda isediğimiz sürücüyü artı ile genişletelim.
Eğer herhangi bir sürücüyü tamamen yedeklemek istiyorsanız yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterli. Biz herhangi bir sürücüyü + ile genişletelim.Şimdi klasörleri göreceğiz.
Buradan yedeklenmesini istediğimiz klasörleri seçelim ve next ile geçelim.

Gelen pencerede yedeğimizin hangi cihaza yedekleyeceğimizi seçiyoruz.
Burada teyp backup haricinde yedeğimizi harddiske, çıkarılabilir diske ve cd-dvd’ye kaydedebiliriz. Biz Tape Devices’ı seçerek nexte basalım.
Bu ekranda ise Backup modunu seçiyoruz. Full backup, verify(kontrollü backup), Write mode(verinin eski yedeğin üzerine yazılıp yazılmayacağı ya da her yedeklemede boş yere yazılacağı) gibi ayarları burada yapıyoruz.

Next’e bastıktan sonra gelen Encryption Ekranında ise verilerimizi encrypt yani şifrelenerek verinin yedeklenmesini sağlayabiliriz.

Sonraki Ekran ise Schedule Setting penceresi. Burada Yedeklerimizin zamanlamasını yapıyoruz. Spesifik bir gün seçebileceğimiz gibi. Run repeatedly seçeneği ile yedeklerimizi otomatiko olarak günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak alabiliriz. Biz Run Now seçeneğini seçerek işlemi şimdi başlatalım.

Sonraki Copy policy ekranında herhangi bir değişiklik yapmadan Finish butonuna basarak yedekleme işlemini başlatabiliriz.

“HP Data Protector Express” için 5 yorum

 1. bir müşterimde aynısı var bir kere bozuldu ve hemen garanti kapsamında yenisini gönderdiler eskisi ile değiştirim soronusuz kullanıyorum

 2. Merhaba,
  Dataprotector üzerinden oracle veritabanının backupunu alıyorum. Bir tane catalog database’im var ve rman ile catalog register yaptım. Dataprotector’de de tüm ayarlarim tamam ama backup alma işlemi sırasında

  [Major] From: OB2BAR_DMA@host* “***” Time: 01.08.2012 17:18:50
  Cannot get information on file ‘/var/opt/omni/tmp/rcvcat7435.exp’ Error: 2.

  [Normal] From: OB2BAR_DMA@host* “***” Time: 01.08.2012 17:18:57
  Completed OB2BAR Backup: host*:Oracle Recovery Backup Catalog “Oracle8”

  [Major] From: ob2rman@host* “***” Time: 08/01/2012 05:18:57 PM
  Backup of recovery catalog failed.

  hatasını alıyorum. Dikkat ettiğim backup işlemini host* makinesinde yapıyor ama aradığı dosyayı “rcvcat7435.exp” olanı catalog databaseinin bulunduğu sunucuda yaratıyor bununla ilgili yapmam gereken birşey var mı bildiğiniz.

  İnternette baktığımda 6.0 için güncellemeden bahsetmiş ama şu anda ben 6.1 kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.