Medya Oynatıcılar

İlk medya oynatıcılarından Vhs videoları yeni nesil çok fazla bilmiyor. Ancak o döneme göre bu cihazlar ile film izlemek çok keyifliydi. Hatta televizyondaki herhangi bir programı çok kolay bir şekilde kaydedebiliyorduk. Şimdiki bir çok cd-dvd oynatıcılarda bu kayıt özelliği bulunmuyor.
Bu nedenle sektörü oluşturan firmalar dvd player cihazlarında pek gelecek görmemiş olacak ki daha farklı ortamlara yöneldiler.

Artık medya oynatıcıların en popülerleri taşınabilir usb bellek ya da taşınabilir harddiskten okuyabilen media player’lar oldu. Lcd televizyonların kullanımının artmasıyla bir çok kullanıcı bilgisayarını hdmi kablo ile televizyonuna bağlayarak istediği filmi izleyebiliyor. Ancak pratik olması açısında media player en uygun ürün.

Media player’ları İlk çıkaranlardan biri olan  Western Digital firmasının ürünü gayet kullanışlıyıd. Hatta bir çok insanın hala bu ilk sürüm cihazı kullandığını biliyorum. İlk zamanlar fiyatları biraz yüksek  olan media player’lar şu an oldukça uygun fiyatlardan satılıyor.

Media player’ların temel çalışma prensibi, takılan bir usb harddisk ya da belleğin içindeki görüntüleri kendi içindeki işlemci ve codec’ler vasıtası ile lcd televizyon gibi herhangi bir görüntü birimine göndermesidir. Bu cihazaların yeni video sıkıştırma yöntemlerine karşı güncelleme özelliği bulunuyor. İlk zamanlar sadece kablo ile birbirlerine bağlanabilen media player’lara daha sonra wireless özelliği eklenerek network üzerinden herhangi bir bilgisayar ya da başka bir cihazdan görüntü alıp oynatabilme özellikleri eklendi.

Medya Oynatıcılar” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.