RapidShare ve Netload ile Dosya Gönderimi

Şirketlerde çalışanlar bazen çok büyük boyutlu çalışma dpsyalarını e posta yolu ile karşı tarafa gönderemye çalışıyor. Ancak birçok şirkette mail gönderme boyutu 10-20 Mb arasında sınırlandırılıyor. Daha büyük boyutlar altyapıları gereği sistemde sorun yaratıyor.
RapidShare ve Netload gibi web siteleri büyük boyutlu dosyaları internet üzerinden göndermenize olanak tanıyor. Bu tür bir çok site bulunuyor. Biz en çok kullanılan ikisinden bahsedelim.

Önce genel olarak sistemin nasıl çalıştığına bakalım. Bu sistemlerde önce siteye erişerek upload bölümünden dosyanızı yüklüyorsunuz. Yükleme işlemi bittikten sonra size dosyanızı indirebileceğiniz bir link veriyor. Bununla birlikte birde dosyayı sistemden silebilmenize olanak tanıyan bir link daha veriliyor. Siz dosyayı indirebileceğiniz linki dosyayı göndermek istediğiniz kişiye gönderiyorsunuz. Karşı taraf linke tıklayıp site üzerinden sizin dosyanızı indiriyor. Bu şekilde transferi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Rapidshare bu sistemi ilk kuran site. Rapidshare’den dosya transferi yapmak için önce siteye girip üye oluyorsunuz. Üyelik daha önceden yoktu ama kullanım kolaylığı açısından üyelik sistemine geçildi. Üye olmak için sağ üst köşedeki Reigster butonuna tıklıyorsunuz. Üyielik için bu bölüme kullanıcı adı e posta adresi ve şifre girmeniz yeterli. Rapidshare mail adresinize bir aktivasyon maili gönderecektir. Bu maili onayladıktan sonra dosya göndermeyi yapabilirsiniz.

Rapidshare ile dosya gönderme

www.rapidshare.com a girdikten sonra sağ üst köşede Username ve password metin kutuları bulunuyor. Buraya oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.
Yeni bir dosya yüklemek için Sağ üst Köşedeki sarı Upload butonuna basıyorsunuz. Burada Select Files butonuna tıklayıp bilgisayardan yüklemek istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Dosya yükleme işlemi bittikten sonra size bir link veriyor. Bu link ile dosya indirilebiliyor.
Eski yüklediklerinizi görmek için ise sol taraftaki menülerden Overview altındaki File Manager’a tıklıyorsunuz. Sağ tarafta daha önceden yüklediğiniz dosyaları göreceksiniz. Burada daha önce yüklediğiniz herhangi bir dosyayı silebilirsiniz.

Netload ile dosya gönderme

www.netload.in sitesine giriyorsunuz. Netload sitesinde dosya yüklemek için üye olmanıza gerek yok. Sayfanın ortasında Gözat butonuna basarak bilgisayardan istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Dosya yüklendikten sonra karşınıza yüklediğiniz dosyayı indirebileceğiniz birde yüklediğiniz bu dosyayı silebileceğiniz bir link çıkıyor. Silme linkini bilgisayarınıza kaydedin. İndirme linkinide dosyayı indirmesini istediğiniz kişilere gönderebilirsiniz.

“RapidShare ve Netload ile Dosya Gönderimi” için bir yorum

  1. yine döndük dolastık rapidshare e. diğer tüm upload siteleri ya davalardan dolayı kapandı ya da çöktü. rapid dimdik ayakta duruyor netload da öyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.