Virüslü ve gizli dosyaları nasıl silerim?

Bazı virüsler bilgisayar kullanıcısının durumu farkedip kendinin silinmesini zorlaştırmak için kendi dosyalarını normal yollar ile açılmayacak şekilde gizlerler. Bu dosyaların gizli özelliğini kaldırmak ve silmek için farklı yöntemler kullanılır.
Bu yöntemlerden en basit ve çok kullanılanı komut isteminde dosya özniteliklerini değiştirmektir. Bunun için bir komut istemi (cmd) açın. Başlat menüsünden ara ya da çalıştır metin kutusuna cmd yazıp komut istemini çalıştırın. Eğer virüs usb belleğinizde ise o sürücünün harfini ve : (x:) işareti ile birlikte yazıp enter tuşuna basın. şimdir attrib yazıp enter’a basın.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir liste gelecektir. Bu liste o dizindeki öznitelikleri değiştirilmiş dosyaları göstermektedir.

C:\>attrib

A            C:\.rnd
A  SHR       C:\bootmgr
A  SH   I    C:\hiberfil.sys
A  SH        C:\pagefile.sys

Attrib komutunun tüm özelliklerini öğrenmek isterseniz attrib /?  yazmanız yeterli. Aşağıda attrib komutunun özelliklerini ve kullanım şeklini görebilirsiniz.

C:\>attrib /?
Dosya özniteliklerini görüntüler ya da değiştirir.

ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [+I | -I]
       [sürücü:][yol][dosyaadı] [/S [/D] [/L]]

  +   Öznitelik ayarlar.
  –   Öznitelik siler.
  R   Salt Okunur dosya özniteliği.
  A   Arşiv dosyası özniteliği.
  S   Sistem dosyası özniteliği.
  H   Gizli dosya özniteliği.
  I   İçerik dizini oluşturulmayan dosya özniteliği.
  [sürücü:] [yol] [dosyaadı]
      Özniteliği işlenecek dosya ya da dosyaları belirtir
  /S  Geçerli klasörde ve tüm alt klasörlerinde eşleşen
      dosyaları işler.
  /D  Klasörleri de işler.
  /L  Sembolik Bağlantı ile Sembolik Bağlantının
      hedefinin öznitelikleri üzerinde çalışır


C:\>

Virüsün temizlenmesini istediğimiz sürücüye geçtikten sonra yukarıdaki komut yazılış şekli ile ” attrib -R -A -H -S *.* ” yazıp enter’a basıyoruz. Bu komut ile bulunduğumuz sürücüdeki dosyaların arşiv, salt okunur, gizli ve sistem özelliklerini kaldırıyoruz. Virüsler kendi dosyalarını sistem dosyası özelliğine çevirebiliyor. O yüzden -S özelliğini kullanmalıyız.

Windows gezgini ile sürücümüze baktığımızda tüm dosyaları virüslülerde dahil olmak üzere görebileceğiz. Bu şekilde istediğiniz dosyaları silebilirsiniz.

Virüslü ve gizli dosyaları nasıl silerim?” üzerine 7 düşünce

  1. Anonymous

    bilgisayarda olmayan dosyaları nasıl silebilirim. dosyalar daha önce vardı ama ya biri silmiş ya da gizlemiş galiba hiç bir şekilde göremiyorum ama silmem gerekiyor özel bilgilerim var nasıl yapabilirim bunu bir yardım edin lütfen.

    Cevapla
  2. Ayyıldız

    Benim Appdata nın içinde Microsoftzunemusic dosyasında gizli bir ‘anonymous’ adlı dosya var sil diyorum ‘Klasörü Kapatıp Tekrar Silin’ diyor ne yapmalıyım korkuyorum cevap veririmisiniz

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.