Ekran parlaklığı ayarlanmıyor

parlakDizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ilk başta ekran parlaklığı ayarı için klavyedeki tuş kombinasyonunu doğru kullandığınızdan emin olun. Parlaklı ayarı genelde notebook’larda fn tuşu ile birlikte F tuşları üzerinde  parlaklık işareti olanı ile yapılır.


Bu işlem ekran parlaklığında hiçbir değişiklik yapmıyorsa dizüstü bilgisayarınızın kısayol tuşlarının kullanımı ile ilgili yazılımın yüklendiğinden emin olun. Gerekirse notebook’unuzun sürücü cd’lerinden ya da internetten klavye üzerindeki kısayol tuşlarının yazılımını indirip tekrar yükleyin. Bilgisayrınızın bios ayarlarına girin ve brightness mode ayarını bulun burada ayarın user control olup olmadığını kontrol edin.

Sorun hala devam ediyorsa Windows güç seçeneklerini açarak buradaki ayarlardan ekran parlaklığını değiştirebilirsiniz. Güç seçeneklerinden yaptığınız ayarlamalar sonucunda ekranda herhangi bir değişiklik olmuyorsa ekranınızda sorun olabilir. Lcd ekranlar içindeki aydınlatma sisteminin zamanla aydınlatma özelliği azalmış olabilir.

“Ekran parlaklığı ayarlanmıyor” için 15 yorum

  1. Windos 10 kurulumu sonra VAIO laptoptaki parlaklık ayarı kısayolu (FN tuşu kısayolu) çalışmıyordu. Parlaklık ayarını FN tuşu kısayolu ile değiştirmeye çalışınca parlaklık en düşük hale gelip kalıyordu. Sonrasında parlaklık sadece windowsun güç kısmından değiştirilebiliyordu. Sorunun çözümü için regedit (kayıt defteri düzenleyicisi) açın.
   KMD_EnableBrightnessInterface2
   bunu regedit’in tümünde mutlaka birkaç kez arama yapın, bulunan tüm değerleri 0 (sıfır) yapın sonra da windowsu yeniden başlatın. Artık Fn kısayolu ile parlaklık ayarınızı yapabilirsiniz..

 1. lg dizüstü bilgisayarının ekran parlaklığının ayarlanmasını neden bu kadar zor yapmışlar anlamıyorum saatlerce aradım nereden yapıdığını en sonunda buldum

 2. driver kurdum ama yine olmadı fn tuşu çalışıyor sadece ekran ışığı özelliği çalışmıyor. nasıl olduysa güç seçeneklerindeki ekran ışığı ayar kısmıda kaybolmuş. system control manager programıyla oluyordu normalde o programdada ekran ışığı ayarlama kısmı açılmıyor.
  ekran ışığı kısık kaldı yardımcı olurmusunuz başka ne deneyebilirm?

  1. maalesef önceki zamana ait geriyükleme noktası yok 2 adet görünüyor 2 side sorunun başlangıcından sonra 🙁

 3. Eğer Ekranınız Hıc Bır Sekılde Aydınlanmıyor Ise Karanlık Duruyorsa Malesef Bılgısayarınızn Florasan Entegresı Yanmıstır Benımde Basıma Geldı ..:(

 4. sony vgn fs315h kullanıyrm..xp kullanıyorm ve ekran parlaklıgını ayarlayamıyorm..ekran cok fzla aydınlık..plz help..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.