Kotalı internet mi Sınırsız internet mi?

Kotalı ya da sınırsız internet seçimi tamamen sizin kullanımıza bağlıdır. Kotalı internet kullanıyorsanız internete girdiğiniz yerlere maalesef dikkat etmeniz gerekiyor.
Bazı siteler ya da uygulamalar sandığınızdan çok daha fazla kotanızı tüketebiliyor. Memeleketimizdeki internet sağlıyıcılarının günümüz sitelerine göre çok komik bir rakam olan 4 gb kotası yüzünden ayın yarısı olmadan kotanız bitebiliyor.

İnternet aboneliği yaparken ya da yaptıktan sonra interneti ne için kullanacağınızı belirleyip ona göre internet tarifesi seçmeniz sizin için çok daha uygun olacaktır. Eğer interneti video izlemek, dosya indirmek ve paylaşmak, canlı tv kanallarını izlemek, online oyun oynamak gibi çok kota harcayan işlemlerde yoğun kulanıyorsanız kotalı internet size yetmeyecek kotayı aşacaksınız. Bu gibi durumlarda kotasız yani sınırsız internet almalısınız.

İnterneti sadece çeşitli site ve haber okumak, msn gibi programlarla insanlarla mesajlaşmak ve postalarınızı kontrol etmek gibi işlerde kullanıyorsanız kotalı internet işinizi görecektir. Bu işlemler kotanızı tüketmeyecektir. Ancak internetinizin kotasını arada sırada kontrol etmenizde fayda var.

Ancak artık hemen hemen tüm internet sağlayıcı firmalar çeşitli kelime oyunları ile sınırsız internet paketlerini de kotalı hale getirdiler. Örneğin 49 TL fiyatlı bir sınırsız internet aldığınızda fiber internet hizmeti veren bir firma adil kullanım kotası uygulaması getirerek bulunduğunuz ay içerisinde 25 GB veriden fazlasını indirdiğinizde otomatik olarak hızınızı 1 Mbps ‘a düşürüyor. Bu şekilde internet üzerinden oyun oynama şansızını yavaşlık yüzünden çok zor olacaktır. Firmalar tamamen sınırsız olan internet paket fiyatlarını maalesef çok daha yukarılara çıkardılar.

Kotalı internet mi Sınırsız internet mi?” üzerine 5 düşünce

 1. Anonymous

  internetimin kotalı olup olmadığını nasıl anlarım. daha önceden kotalıydı ama faturalardan bıktım ayın yarısı olmadan kotayı aşıyordum ve kol gibi fatura geliyordu 3 gün önce kotalı interneti sınırsız yaptım ama hala anlayamadım kotalıysa çok girecek bana

  Cevapla
 2. ismet

  internet kotanın sınırsız olduğunu nerden öğreniriz bu ay indiriyoruz ama ben bu telekoma güvenemiyorum kotalı yaptıysa milyar fatura gelmesinden korkuyorum. bunu anlamanın bir yolu yok mu kullanıcı ekranında baktım göremedim.

  Cevapla
  1. Anonymous

   bıkmayan mı var turkcell superonline fiber internet kullanıyorum sınırsız 49 tl tarifemi 3 yıldır kullanıyorum. Bu ay cep telefonuma mesaj geldi. Kotanızı doldurdunuz hızınız düşecek mesajı aldım. Aradım artık sizinkiler sınırlı oldu yani adil kullanım kotalı. 50 gb downloadı aşan abonenin bağlantısını 1 mbpss ye düşürüyorlarmış. Eee bu superonline fiber herkese satarken rahat rahat herkese hd film izleyin diyorlardı. Bu kota ile bir ayda bir film izlesek bitti kota ee ne anladık bu işten.

   birde utanmadan bana sizin kullandığınız 49 tl lik paket sınırlı oldu eğer sınırsız isterseniz 199 tl lik paketten alabilirsiniz. işte böyle bir firma bu. birde bende dijiturk web tv var maçları yine aynı grup şirketten biri olan dijiturkte izliyorum ama kotam doluyor yani mecbur bırakıyolar sınırsız paket almaya

   adamlar işi biliyor rekabet varya standart pakete zam yapamadılar ama paketin içeriğini değiştirerek kol gibi zammı soktular çok çakallaar çoooook.

   yaa bu kadar müşterisini zor durumda bırakan bir firma yoktur. bunların tüm şirketleri aynı dijitürk, turkcell ve superonline

   Cevapla
 3. Anonymous

  internetin sınırlı sınırsız olduğunu nasıl anlarız benşimdi dizi izliyorum ama kotlıysa çok korkuyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.