Nasıl enerji tasarrufu yaparım?

Bu çok önemli bir konu. Bilgisayarınızdaki dosyaların dağılımı bile bilgisayarınızın elektrik tüketimini etkilemektedir. Diskinizdeki dağınık dosyalara erişmek diskin daha fazla dönmesine enden olacak buda daha fazla elektrik üretimine neden olacaktır. Bu nedenle verilerinizin disk üzerinde düzenli ve toplu durması daha sağlıklı olur. Bu düzenlemeyi disk birleştirme aracı (defrag) ile  yapabilirsiniz. Windows 7 ‘de birleştirme zamanlanmış bir şekilde otomatik olarak yapılır.  

Eğer bilgisayar alırken çok fazla oyun ve grafik işlemi gerektirecek işlemler yapmayacaksanız düşük donanımlı bilgisayar alarak daha az enerji tüketirsiniz. Tabi burada en önemli parça kasanızın güç ünitesi yani power supply. Donanımları düşük bir bilgisayar aldığınızda 500, 600 watt kasaları alamnıza gerek olmayabilir.

Bilgisayarınızın içindeki elektrik tüketen parçalardan bir diğeri de fanlardır. Eğer kasanız fazla ısınmayacak bir yerde ise hayati önem taşıyan fanlar dışındaki fanları kapatmayı deneyebilirsiniz. Ancak fanı kapattıktan sonra bilgisayarınızda kilitlenme ya da resetlenme sorunları olursa fanı tekrar takın. Devre dışı bıraktığınız fanın gereksiz olmadığını anlarız.

Dizüstü bilgisayarlar ile ilgili tasarruf nispeten daha kolaydır. Genelde dizüstü bilgisayarlar pil ile çalışma performansını en iyi hale getirmek için içlerinde güç yönetimi programları ile gelirler. Bu programlar ile isteseniz ekran parlaklığı, ekran kartı ayarları, işlemci hızı ve fan ayarları gibi bir çok ayarlar üerinde değişiklik yaparak daha fazla güç tasarrufu elde edebilirsiniz.

Nasıl enerji tasarrufu yaparım?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.