Sık Sorulan Sorular

Silinmeyen dosyaları nasıl silerim?

Bunun için unlocker gibi özel programlar bulunuyor. Bu programlar ile dosyaları silebilirsiniz. shift tuşuna basarak delete tuşuna basarsanız silmek istediğiniz dosyalar otomatik olarak geri dönüşüm kutusuna atılmadan silinecektir. Bilgisayarda disk hata taraması yaparak yapısı bozulmuş dosyaları düzeltip silebilirsiniz.

Ekrana görüntü gelmiyor?

Ekran ışığı yanıyorsa sorun ekran kartı ya da ram’lerde olabilir. Eğer iki farklı ram taktıysanız bu problem meydana gelebilir. Ekran kartı ve ram’leri kontrol edin.

Bellek written olamadı hatası

Bu sorunun birçok nedeni olabilir bu ndenle en basit ve hızlı yol olan sistem geri yükleme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Bilgisayarı açtığım zaman Internet Explorer hata ile karşılaştı yazısı çıkıyor.

Bilgisayara virüs ve trojan taramasından geçirin. Explorer’ı yeniden ya da güncel sürümünü yükleyin veya başka bir tarayıcı yükleyip deneyin.

Bilgisayarım birden kapanıyor

Bilgisayarınız aşırı ısınmadan dolayı kapanabilir. Bunun için işlemcinizin fanını kontrol edin. Gerekirse soğutucu ile işlemci arasındaki termal macunu değiştirin. Ekran kartınızda bu soruna sebep olabilir. Ekran kartınızı da kontrol edin.

Bilgisayarımdan sesler geliyor

Bilgisayarınızın kasasından motor gibi yüksek bir ses geliyorsa kasanınızın içindeki fanlardan biri bozulmuş ya da tozlanmış olabilir. Kasayı açıp tozları kompresörle temizlemek en mantıklısı ancak herkes kompresör bulamayacağı için parçaların üzerindeki tozları elektrik süpürgesi alabilirsiniz. Eğer kasadan trrrtrrr  gibi arada ince bir ses ile vurma sesi geliyor ise harddiskiniz büyük ihtimalle yakında bozulacaktır hemen verilerinizi yedekleyin.

Bilgisayarınızı etkileyen kısıtlamalar nedeniyle bu işlem iptal edildi

Başlat menüsünden çalıştır metin kutusunu gpedit.msc yazın ve enter’a basın. Sol tarafta Yönetim Şablonlarından Windows bilşenleri altında istediğiniz uygulamaya erişmek için onu genişletin sağ tarafta o uygulama ile ilgili erişimi yasakla seçeneğini yapılandırılmadı olarak seçin.

Format nasıl atılır?

Windows Xp ve sonrası işletim sistemlerinin hepsinde format işlemi kurulum esnasında yapılır. Kurulum ekranında sürücü sayfasına geldiğinizde gelişmiş seçenekleri seçerek harddiskinize format atabilirsiniz. Bundan sonra kuruluma devam etmezseniz harddiskiniz formatlı ve boş bir harddisk olacaktır.

Harddisk Görünmüyor ?
Eğer çalışan bir bilgisayarda birden bu sorun meydana geldi ise diskiniz bozulmuş ya da bağlantısında sorun olabilir. Önce biostan diskinizin görünüp görünmediğini daha sonrada bağlantıları kontrol edin. Windows 7 ya da Vista işletim sistemi olan bilgisayarınıza xp kurmaya çalıştığınızda bu sorun olabilir. Nedeni ise xp işletim sisteminin yeni tip harddisk bağlantı birimlerini tanımamasıdır.

Bilgisayarıma antivirüs programı kurduktan sonra çok yavaşladı

Antivürus programı hatalı kurulmuş olabilir. Ancak genelde eğer eski bir sisteme ve yetersiz ram’e sahipseniz sürekli yenilenen antivirüs programlarının son sürümlerini  bilgisayarınız kaldırmıyor olabilir.

Nasıl cd-dvd yazarım ?

Windows işletim sistemlerinde cd yazma işlevi son sürümlerinde ise dvd yazma işlevi bulunuyor. Yazmak istediğiniz dosyayı bilgisayarımdan cd ya da dvd üzerine sürükleyin ve cd ya da dvd üzerine sağ tıklayarak bu dosyaları yaz seçeneğini seçin. Eğer daha profesyonel bir program istiyorsanız Nero kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı HDMI ile televizyona bağladım ancak görüntü alamıyorum.

Eğer bir notebook kullanıyorsanız Function tuşu ile birlikte f tuşlarından biri ekran değişim kombinasyonudur. Fn tuşu ile birlikte f tuşlarından monitör şekli olana basın

Capslock ve Numlock ışıkları kendi kendine yanıp sönüyor

Virüs taraması yapın

Monitördeki görüntü yukarı aşağı gidiyor

Monitörünüz bozulmak üzere. Bu sorun genelde Crt (tüplü) monitörlerde olur.

Bilgisayarımı açtığımda 3 kere uyarı sesi veriyor

Genelde 3 bip ram hatasıdır ram’leri kontrol edin. Ayrıca ram va anakartın uyumlu olup olmadığınza bakın


Ekrandaki görüntüler kare kare geliyor

Bu sorun için önce ekran kartı sürücülerini kontrol edin. Aygıt yöneticisinden sürücü üzerinden herhangi bir hata var mı kontrol edin. Sonra disk üzerindeki boş alanınıza bakın. Ram yetersizliği de bu soruna sebep olabilir.

Windows kurarken mavi ekran geliyor

Windows cd nizi başka bir bilgisayarda kontrol edin eğer cd üzerinde çizikler varsa yeni bir cd ye kopyalayın. Ram’leri kontrol edin. Eğer birden fazla ram varsa tek tek takıp kurmayı deneyin. Ram’lerden biri arızalı ya da uyumsuz olabilir. Harddiskinize hızlı olmayan normal format atın. Disk badsector kontrolü yapın.

Bilgisayarımdan bazen çok fazla fan sesi geliyor

Anakartların çoğunda ısıya karşı fan rpm dönüş hızlarını ayarlama özelliği bulunuyor. Be nedenle ses artabilir. Yoğun kullanılmayan bir zamanda bu ses geliyorsa fan bozuluyor ya da tozlanmış olabilir.

Yeni ekran kartı alsam bilgisayarıma uyar mı?

Ekran kartları giriş slotları zaman içinde değişmiştir. Agp 2x 4x 8x,  Pci, ve Pci-e slot tipli kartlar bulunuyor. Anakartınız bunlardan hangisini destekliyorsa o tip kartları alabilirsiniz.

Ekrandaki şekiller çok büyüdü

Masaüstünde sağ tıklayarak kişiselleştiri seçin. Sol alt köşede görüntü yazısına tıklayın ve burada istediğiniz boyutta ayarlama yapın. Sol tarafta görüntü ayarlarını  değiştir seçeneği ile ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.

Bilgisayar kendi kendine açılıyor

Bios ayarlarınızı kontrol edin. Bios ayarlarındaki modem ve ethernet için WakeOn özelliklerini kapatın. Gerekirse Bios ayarlarını default fabrika ayarlarına getirin

Ekran ayarlarını yapamıyorum

Ekran kartı sürücüsünü yeniden yükleyin.

Klasör açmayı denediğimde erişim engellendi Hatası veriyor

Bu sorun windows’un önceki yüklemesinde ntfs dosya sistemi kullanıyorsa çıkabilir. Windows Xp kullanıyorsanız Services Peack 3 ü yükleyin. Daha sonra bilgisayarım araçlar klasör seçeneklerinden görünüm sekmesine gelerek gelişmiş ayarların altında basit dosya paylaşımını kullan seçeneği işaretli ise işaretini kaldırın. İçine erişmek istediğiniz klasöre sağ tıklayıp özellikleri seçin. Yukarıdan Güvenlik sekmesine gelin. Burada Gelişmiş’e tıklayın. Ad listesinde kullanıcı adınızı seçin ve yöneticiyi seçin nesnelerin alt saipliğini değiştir onay kutusunu işaretleyin. Şimdi klasöre erişebilirsiniz.


Windows Fotoğraf görüntüleyicisi ile oynama yapamıyorum.

Bunun için paint programını kullanmalısınız. Daha işlevli ve ücretsiz olarak picasayı deneyebilirsiniz. Üst düzey işlemler için photoshop en ideali.


Taşınabilir harddiski bilgisayar görmüyor.

Diskin ışığının yanıp yanmadığını ve bağlantı kablosunu kontrol edin. Işık yanıyorsa ve kabloda sorun yoksa diskiniz bozulmuştur. Eğer biraz amerliyat yapmak isterseniz. Diskin kutusunu çıkardığınızda içinde bilgisayarlara takılan 2.5” ya da 3.5” harddisk olduğunu göreceksiniz. Bu diski direk bilgisayara bağlayarak disk bozuk değilse verilerinizi alabilirsiniz.


Bilgisayarımdan ses gelmiyor

Denetim masası ve sağ alt köşeden ses ayarlarını kontrol edin. Eğer buralarda sorun yoksa aygıt yöneticisinden sürücünüzü kontrol edin. Sürücü çakışması ya da başak bir driver sorunu olabilir. Burada sorun görünüyorsa internetten güncel sürücüleri indirerek yükleyin.


Bilgisayarım patladı duman çıktı

Muhtemelen kokuda gelmiştir. Bu problem voltaj sorunundan kaynaklanır. Bilgisayarınızın Power Supply yani güç ünitesinin sigortası atmışsa güç ünitesi haricinde bilgisayarınızda bir problem olmaz. Power supplyi değiştirerek bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Yazıcı paylaşımı nasıl yapılır?

Bilgisayarınızdaki yazıcınızın üzerine sağ tıklayarak yazıcı özellikleri seçeneğine tıklayın. Yazıcı özellikler ekranındaki sekmelerden paylaşımı seçerek bu yazıcıyı paylaştır seçeneğini işaretleyin ve tamam butonuna basın. Daha sonra aynı ağdaki diğer bilgisayardan yazıcılar bölümüne gelin. Yeni yazıcı ekleye tıklayın Ağ yazıcısını seçerek devam edin. Windows ağdaki yazıcıları tomatik olarak arayarak size listeleyecektir. Buradan paylaştırdığınız yazıcıyı seçin ve ileri’ye tıklayın. Sınama sayfası yazdırarak yazıcıyı deneyip kurulumu bitirin.


Windows- Disk Yok hatası veriyor

Bu hataya genellikle bilgisayardaki ya da taktığınız herhangi bir usb bellek veya harddiskdeki virüs neden oluyor. Bu virüs Autorun virüsüdür. Bilgisayarınıza virüs taramasın yapın.


İnternete giremiyorum

Modeminizdeki tüm ışıkların doğru bir şekilde yanıp yanmadığını kontrol edin. Daha sonra bilgisayarınıza özel dns ayarı girdiyseniz o ayarları kaldırıp deneyin. Virüs taraması yapın.

Gecikmeli yazma başarısız oldu uyarısı

Harddiskiniz bozulma yolunda ileriliyor. Alabildiğiniz verilerinizi sağlam bir diske kopyalayın. Hd Tune programı ile diskinizi hata taramasından geçirin.


Onboard ekran kartımın bellek ayarlarını nasıl yaparım

Açılışta bilgisayarınızın biosuna girerek advanced menüsünden onboard devices configuration bölümünde gelin. Burada ekran kartınızın ayrılmış bellek miktarını göreceksiniz. İstediğiniz oranda artırıp azaltarak ekran kartınızın bellek ayarını yapmış olursunuz. Ne kadar çok bellek ayırırsanız o oranda genel belleğiniz düşecektir.


Oyun oynarken bilgisayar kapanıyor

Bu sorun genellikle ekran kartından kaynaklanıyor. Aynı oranda işlemciden de kaynaklanabilir. Eğer bu iki parça aşırı ısınıyorsa ısınmadan dolayı bilgisayar kapanır. Bilgisayarınızın havalandırmasını iyi yapın dizüstü ise bir soğutucu kullanabilirsiniz. Aşırı toslanma da bilgisayarın ısısını artırır.  Bazı ekran kartları yüksek güç çektiği için kasa gücü power supply yetmiyor olabilir. Eğer aşırı ısınma yoksa Power Supply’nizi kontrol edin ya da yüksek watt lı modeller ile değiştirin.


Nasıl dosya gizlerim?

Herhangi bir doaya ya da klasör üzerine sağ tıklayarak özellikler satırına tıklayın. Dosya Özellikleri penceresinden Gizli seçeneğini işaretlerseniz bilgisayarınızdaki ayarlara bağlı olarak dosyanız gizlenir. Ancak bu gizleme işlemi dosyayı birinin bulması çokta zor değildir. Bu yüzden dosyaya sistem dosyası özelliği vererek daha sağlam bir gizleme yapmış olursunuz. Bunun Başlat çalıştır metin kutusuna cmd yazıp  dos komut penceresine gelin.  Burada attrib dosyaadi +r +h +s komutunu yazın ve enter’a basın. Dosyanız çok daha iyi gizlenmiş olacaktır. Tabi Bilgisayarım araçlardan klasör seçeneklerine gelerek sistem dosyalarını gösteri seçerseniz dosyayı görebileceksiniz. Daha profesyonel bir gizleme yapmak istiyorsanız universal shield progamını kullanabilirsiniz.


Bilgisayarıma nasıl uygun parça alırım?


Doğru parçayı almak için biligsayarınızın içindeki parçaları bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızdaki parçaların tek tek marka ve modellerini çıkarın ve internet üzerinde bu parça marka modellerine göre hangi parçaları alabileceğinizi parçaların sitelerinden görebilirsiniz.


Bilgisayarımı yeniden kurdum ancak ramler düşük görünüyor

Daha önce 64 bit bir işletim sistemi kullanıyorsanız eğer 32 bit bir işletim sistemi kurduğunuzda ram miktarınız daha düşük görünecektir. Bunun sebebi 32 bit işletim sistemi yalnızca 4 gb ram desteklemesidir.


İp adresim nasıl sabit kalır?

Bunun için internet hizmeti aldığınız firmayı aramanız gerekiyor. Aylık internet faturanıza küçük bir miktar eklenerek sabit ip sahibi olabilrsiniz.

Bilgisayar açılırken düzgün başlatılamadı uyarısı veriyor

Bu sorun genelde bilgisayarın normal yollardan kapanmamasından kaynaklanıyor. Eğer uyarı tekrarlanıyorsa başlangıç onarmayı seçerek devam edebilirsiniz.


Ekrana Windows logosu geldikten sonra görüntü kayboluyor ve ekran kapanıyor

Ekran çözünürlüğünüzü mevcut monitörünüz desteklemiyor. Sorunu düzeltmek için bilgisayarı vga destekli güvenli moda açın ve çözünürlük ayarlarınızı düşürün.


Silinen bir dosyayı nasıl geri getirebilirim?

Sildiğiniz dosyayı geri getirebilmeniz için 3. Parti bir yazılım kullanmanız gerekecek. Google’a recovery kelimesini yazıp aratarak dosya kurtarma programlarından biri ile dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.

Modem ışıkları yanıp sönüyor ve internet kesiliyor

Servis sağlayıcınız ile ilgili problem var. İnternet hizmetini aldığınız firmayı arayn


İnternet Explorer Çalısmayı Durdurdu Hatası

İnternet Explorer seçeneklerinden gelişmişe gelin ve GPU yerine yazilimla isleme kullan kutusunu işaretleyin. Explorere üzerindeki diğer programlara ait olan eklentileri kaldırın. Sorun çözülmezse Explorer updatelerini yapın ya da başka bir tarayıcı kurun.


Bilgisayarım açılış ekranında donuyor

Bios sürümü ve disk donanımlarının göründüğü ekranda donuyorsa usb srücülerinden takılı olan cihazları çıkarın. Sorun devam edersi disklerinizin bağlantılarını kontrol edin ve diski çıkarıp deneyin.


Nasıl Bios update yapılır

Bios update’i için chipsetin üreticisi firmanın sitesinden güncellemeyi indirmeniz gerekiyor. Intel ya da Amd web sitesinden biousunuzu anakartınızın chipset modeline göre indirebilirsiniz. Biosunuza girerek önce bios versiyon numarasını görebilirsiniz.

Mouse takılıyor

Bilgisayarınızdaki donma nedeni ile mouse takılmaları olabilir. Mouse takılarak ya da ağır çalışmasının bir başka sebebi ise harddisk sorunlarıdır. Harddiskte bozulma ya da iki harddiskin aynı anda çalışmasıda bu sorunun sebebi olabilir.

Bilgisayar bir süre çalıştıktan sonra resetleniyor

Kasanın içindeki işlemci fanının çalışıp çalışmadığından emin olun. Kasa içindeki ısıyı kontrol edin. Disk üzerinde fiziksel bozulmalara karşı tarama yapın. Ekran kartı ve Ram’leri kontrol edin.

Notebook’u Tv’ye bağlayınca ekran kenarlarında boşluk oluyor

Ekran kartı özelliklerinden çözünürlük ayarlarını değiştirin. Bu sorun genelde vga bağlantı ile lcd tv bağlantısı yapılmasında ortaya çıkıyor. Dvi ve hdmi bağlantısı ile bağlantı kurulduğunda bu sorunla daha az karşılaşılacaktır.

Usb portlarım çalışmıyor

Eğer tüm usb portları çalışmıyorsa biostan usb portlarınızın açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer tek bir port çalışmıyorsa o portta fiziksel sorun olabilir. Ayrıca bağladığınız cihazı başka bir bilgisayarda çalışıp çalışmadığını deneyin.

Kasanın içinden ince metal sesleri geliyor

Harddisk bozulmaya başlıyor. Diskin çok eski olması ya da çok yoğun kullanılması da bu sese sebep olabilir.

Windows şifresini unuttum

Windows giriş penceresinde şifre gireceğiniz ekranda Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın Windows logon(giriş) penceresini göreceksiniz. Kullanıcı adına administra tor yazın şifre kısmını boş bırakarak giriş yapmayı deneyin. Ctrl + Alt + Delete yaptığınızda logon ekranı gelmiyorsa bilgisayarı yeniden başlatın ve windows başlamadan F8 tuşuna basarak güvenli modda bilgisayarı açın. Giriş kısmında admin hesabını göreceksiniz. Bu hesapla giriş yapmayı deneyin.

Notebook parçalarını kendim değiştirebilir miyim?

Evet ancak bilgisayar kasasından daha çok uğraştırabilir. Bunun için youtube’dan dissasembly videolarını izlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

İki bilgisayarı birbirine nasıl bağlarım?

2 bilgisayarı hub ya da switch vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Her bilgisayardan bir kablo ile swich ya da hub’a kablo ile bağlantı kurduğunuzda işlem bitmiş demektir. 2 bilgisayarı switch ya da hub olmadan da bağlayabilirsiniz. Bunun için iki bilgisayar arasındaki network bağlantısını cross kablo ile sağlayabilirsiniz. Eğer bilgisyar ya da notebook’larınızda wireless varsa zaten iki bilgisayarı birbirine bağlamış olursunuz.

64 Bit işletim sistemi kurmak için minimum sistem gereksinimleri nedir?

En az 1 ghz 64 bit destekli bir işlemciniz olması gerekir. 2 gb Ram ve en az 20 gb harddisk alanına ihtiyacınız olacak.

Bilgisayarım açılış ekranında donuyor

Bios sürümü ve disk donanımlarının göründüğü ekranda donuyorsa usb srücülerinden takılı olan cihazları çıkarın. Sorun devam edersi disklerinizin bağlantılarını kontrol edin ve diski çıkarıp deneyin.

Dosya ve klasörlerim birden kayboldu

Sisteminizde virüs taraması yapın. Dosyaların özelliklerini komut satırından (Başlat çalıştırda cmd yazarak) attribb komutu ile değiştirerek görünür hale geitirin Bazı virüsler kullandığınız dosya ve klasörleri sistem dosyası haline dönüştürerek gizli hale getirebiliyor. Eğer Winrar sıkıştırma programınız varsa Winrar’ı açın ve dosyaların bulundauğu konumları Winrar içinden görüntüleyin. Winrar gizli dosyaları gösterecektir.

Windows 7 ingilizceyi Türkçe yapabilir miyim?

Evet eğer Windows 7 Ultimate sürümünü kullanıyorsanız Türkçe yapabilirsiniz. Bunun için önce Windows Update’ten windows için türkçe dil paketini yükleyin. Daha sonra Control Panel’den Region and Language’i açın. Keyboaard and Languages sekmesine gelin. Choose a display language seçeneğinden English kısmını Turkish yapın. Ok butonuna bastıktan sonra Windows ayarların etki olabilmesi için log off olmak isteyecek. Log on olduktan sonra Windows’unuzu Türkçe kullanabilirsiniz.

Klavyede bir tuşa bastığımda birkaç harf aynı anda çıkıyor

Klavyenizin kablosunu kontrol edin. Gerekirse bilgisayardan çıkarın ve terkrar takın. Bilgisayar açılırken güvenlü modda açın ve klavyeyi güvenli modda deneyin Sorun  burada da devam ediyorsa klavyeniz bozulmuştur.

Bilgisayarı temizledim ama açılmıyor

Büyük ihtimalle parçalardan biri yerinden oynadığı için bu sorunla karşılaştınız. İlk başta işlemcinizi kontrol edin. İşlemcinizin ve üzerindeki soğutucunun tam ve sıkı bir şekilde bağlı olduğunu ve üzerindeki fanın çalıştığından emin olun.

Bilgisayarın parçalarını söktüm ve temizledim çalışırken donuyor

İşlemciyi düzgün oturttuğunuzdan emin olun. İşlemci soğutucusunun işlemci üzerine tam olarak oturduğundan emin olun. İşlemci soğutucusu ile işlemci arasında termal macun olup olmadığına bakın eğer yoksa ya da temizlerken sildiyseniz sorun bundan kaynaklanıyordur.

Windows açılırken Bootmng is missing hatası veriyor

Bilgisayarınıza başlangıç onarma yapın. Eğer bunu yapamazsanız windows cd’si ile birlikte deneyin

Bazen programlara tıklayamıyorum

Mouse’unuzu kontrol edin. Kablosuz mouse kullanıyorsanız pilini kontrol edin  ya da kablolus mouse ile deneyin

Ekranımdaki simgeler büyüdü ve görüntü kalitesi düştü

ekran kartınızda ya da ekran kartınızın sürücülerinde problem var. Ekran kartınızın güncel sürücülerini internetten indirip tekrar yükleyin.

Bilgisayarımın ilk girişindeki şifreyi nasıl kaldırabilirim?

Bunun için bilgisayarınızı açıp anakartınız üzerindeki Bios pilini çıkarın. Bir süre bekledikten sonr tekrar takın. Bious ayarlarınız fabrika ayarlarına dönmüş olacağından şifre de kalkmış olacaktır.

TDP Nedir ?

TDP (Thermal Design Power) Bir işlemcinin çalışırken harcadığı maksimum enerji miktarıdır. 

İnternetime başkasının girip girmediğini nasıl anlarım ?

Modeminize bağlanarak bağlı olan kullancılar bölümünden görebilirsiniz. Eğer herhangi biri bilgisayar bağlanmışsa bağlı olan bilgisayarda da herhangi bir paylaşım varsa windows gezgininden görme ihtimaliniz var. Modeminize başkasının bağlanıp bağlanmadığını anlayabileceğiniz özel ip tarama programları bulunuyor. Bu programlarla sistemi tarattığınızda siz ve modeminizn ip adresi dışında başka bir adres varsa internetinize başka birisi daha girmiş demektir. Bu programlardan biri Remote admin (radmin) sitesinden indirebileceğiniz ip scanner programı.

Ide girişi olmayan yeni anakartlara ide harddisk ya da dvd-rom’u nasıl bağlarım.

Ide çıkıkışlı hardisk veya dvd-rom’ları sata girişli anakarta bağlamak için çevirici almanız gerekiyor.

Modemimde tek giriş var ama iki bilgisayarı bağlamak istiyorum

Tek portlu ve kablosuz modem kullanıyorsanız İki bilgisayarı kablosuz bağlamak için Access point alabilirsiniz. Modemdeki portu Access point cihazına bağlayarak ikiden fazla bilgisayar bağlama şansına sahip olursunuz. Eğer bağlayacağınız bilgisayarlarda kablosuz bağlantı yoksa bir hub ya da switch alarak modeme bağlayın. Hub ya da switchi 4, 8, 16, 24 ya da 48 portlu satın alabilirsiniz.

İkinci bir harddisk taktım artık bilgisayarım açılmıyor

Harddisklerin jumper (master slave) ayarlarını yapın. Bu ayar harddisklerin üzerinde bulunnan küçük switchler ile yapılıyor. Disk üzerinde hardisk switchlerinin hangi konumdayken diskin master ya da slave olduğu belirtilir. Bu bilgilendirmeye göre switchlerinizi değiştirin. İlk olarak açılmasını istediğiniz yani boot diskinizi  master olarak ayarlayın. İkincil harddsiki ise slave olarak ayarlayın. Bu şekilde sisteminiz çalışacaktır.
Eğer sorun devam ederse bilgisayarınızın biosuna girin ve disk bölümünde boot diskin hangisi olduğunu kontrol edin. Bu bölümde gerekirse istediğiniz diske göre ayarları değiştirin.

Herhangi bir ofis belgesini açtığımda kurulum ekranı çıkıyor

Office cd’sini takın ve office kurulumunun tamamlanmasını bekleyin.

Görüntü ekranımdan daha küçük görünüyor

Görüntü ayarlarına girerek çözünürlüğünüzü yükseltin.

Bilgisayarım ilk açılış ekranında uzun süre bekletiyor

Bilgisayarınızın Bios’una girin Power Management başlığı altındaki Quick Post – Power on Self Test seçeneğini Enabled olarak değiştirin.

Sürücü güncellemeden sonra bilgisayar kilitlenmeye başladı

Önce yüklediğiniz sürücünün tam olarak bilgisayarınızdaki parçaya ait ve uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Sürücü dosyalarında sorun olma ihtimaline karşı güncel sürücüyü internetten tekrar indirerek kurmayı deneyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve test edin. Eğer sorn devam ediyorsa Aygıt yöneticisinden sürücünüzün doğru kurulup kurulmadığını kontrol edin. Eğer herhangi bir çakışma yani sürücülerin üzerinde bir hata işareti bulunuyorsa sürücü düzgün yüklenememiş ya da uyumsuzluk sorunu var demektir. Güncelleştirdiğiniz parçanın bir önceki sürüm sürücü dosyalarını bulmaya çalışın ve bu dosyalar ile sürücüyü tekrar yükleyin. Yeni sürücü bilgisayarınızda çakışma yaratıyor, uyumsuz ya da sürücü dosyalarında bir hata bulunuyor olabilir. Windows Update’i açın ve güncelleştirmek istediğiniz parçanın sürücüsünü Windows Update vasıtası ile arayın. Windows Update parçanın güncel sürümünü bulduğunda yükleyecektir.

Tarayıcı Geçmişlerini nasıl silerim?

Araçlar menüsünden İnternet Seçeneklerine tıklayın. Eğer tarayıcınızın üstünde menüler görünmüyorsa alt tuşuna basın. Gelen pencerede sil butonuna basarak silmek istediğiniz bilgileri seçin ve silin.

Bilgisayarımın tarih ve saati değişiyor

Bilgisayarınızın içinde tarih, saat ve diğer ayarların tutulması için bios pili bulunuyor. Bu pil bitmiş ya da bozulduysa tarih ve saat ayarlarınız değişebilir. Bios pilinizi değiştirin.

Bilgisayar belli bir süre sonra kapanıyor

Bilgisayarınız uyku moduna geçiyor olabilir. Güç seçeneklerinden ayarları kontrol edin.

Harddiskim hiç bir şey yüklememe rağmen hızla doluyor

Windows yedeklemeyi kapatın. Geri yükleme için belirlenen alanı azaltın

Bazı klasör yazıları yeşil renkli

Bu klasörlere sağ tıklayarak özellikleri seçin ve güvenlik sekmesindeki ayarları değiştirin.

Bios güncellerken sorun yaşadım. bilgisayar açılmıyor.

Bios yazılımı özel cihaz ile tekrar yüklenebiliyor.

Cd ya da Dvd üzerine tekrar yazabilir miyim?

Eğer cd ya da dvd yeniden yazılabilir özellikte ise üzerindeki verileri silerek yeniden yazabilirsiniz. Tek yazılabilir cd ya da dvd kullanıyorsanız ilk veri kaydınızda farklı seçenek ile  üzerine sadece ek yapacak şekilde yeni veri ekleyebilirsiniz.

Görev yöneticisi açılmıyor

Windows’u güvenli modda açarak deneyin. Bilgisayarınızda virüs olabilir. Virüs taraması yapın

Artık Bilgisayarınızı Güvenle Kapatabilirsiniz

Bilgisayarı kapatırken bu mesaj çıkıyor ise güç yönetimine girerek APM’yi etkinleştirmeniz gerekir. Eğer AT kasaya sahipseniz bilgisayarınız bu mesajı verdikten sonra düğmesinden kapatabilirsiniz.

Gönderdiğim mailler gitmiyor

Gönderdiğiniz adresi kontrol edin. Doğrulamak için gerekirse boş bir mail atın. Mailiniz ile birlikte bir ek dosya gönderiyorsanız bu dosyanın boyutunu kontrol edin. Dosya boyutu büyük ise karşı tarafın posta kutusu bu eki alacak kadar büyük olmayabilir ve mailiniz bu yüzden gitmiyor olabilir.

Harddiskimin adını değiştirebilir miyim?

Bilgisayarımdan harddiskinizin üzerinde mouse ile sağ tıklayın ve açılan menüden özellikleri seçin. Üst kısımdaki metin kutusuna harddiskinize vermek istediğiniz adı  yazın ve tamam’a basın.

Anakartı değiştirdiğimde yeniden işletim sistemini yüklemem gerekir mi?

Aynı marka ve model Anakart takıyoranız gerekmez. Ancak farklı marka ve model  anakart taktığınızda yeni taktığınız anakartın sürücüleri farklı olacağı için Windows açısından sorun çıkarabilir. Bu gibi durumlarda yeniden işletim sistemi yüklemek en sağlıklısıdır.

D Sürücüm Görünmüyor

Bu sürücü harddiskinizin bir bölümü ise önce Bilgisayarıma sağ tıklayarak yönetime gelin. Disk yönetiminden sürücünün durumunu kontrol edin.

İşlem, bu bilgisayar üzerindeki kısıtlamalar nedeniyle iptal edildi.

Bu sorun Outlook’un varsayılan browser’ı bulamamasından kaynaklanıyor. Daha önceden firefox gibi herhangi bir browser kurup kaldırdığınızda Outlook varsayılan browser’ı bulamadığında bu sorun ortaya çıkıyor. Sorunu çözmek için firefox gibi bir browser kurun ve varsayılan yapın.

Sık Sorulan Sorular” üzerine 47 düşünce

 1. Anonymous

  bilgisayarımı kapatıp açtığımda saat çok eski bir tarih ve saate gidiyordu bios pilindenmiş meğer

  Cevapla
 2. Anonymous

  antivirüsün taradığı videoların sesi var görüntüsü yok görüntüyü nasıl geri getiririm

  Cevapla
 3. Anonymous

  bilgisayarımın ram modelini nasıl öğrenebilirim. pc5200 mi 333 mhz gibi bişeyler söylediler onu bilmem lazımmış ona göre alabilirmişim yardım edermisiniz.

  Cevapla
 4. Anonymous

  youtube başka bilgisayarda açılıyor bu bilgisayarda açılmıyor sürekli hata measjları çıkıyor neden

  Cevapla
 5. Anonymous

  merhaba bilgisayarımın ekranı birden kapanıyor ve num lock tuşuda çalışmıyor o zaman ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 6. Anonymous

  merhaba bilgisayarımın ekranı birden kapanıyor ve num lock tuşuda çalışmıyor o zaman ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  1. Anonymous

   ekran koruyucu ve sonrada güç ayarları devreye giriyor olabilir bazı durumlarda bilgisayar ekran koruyucudan cıkamayabiliyor. ekran koruyucudan güç seçeneklerini hiçbir zaman uyku moduna geçme olarak değiştirin.

   Cevapla
 7. Burakcan

  Cap Lock tuşuna önce bastıgım zaman ekranda görünüuordu şimdi görünmüyor. veya fn+ müzik sesi açtıgımda yine ekranda görünmüyor lütfen yardım edin

  Cevapla
 8. kevser

  Iyi günler dün laptopumun klavye kismina az miktarda su döküldü. Dis yüzünü elbette hemen sildim ama bilgisayarı aninda kapatmak aklima gelmedi.bilgisayar 5 dakika sonra kendiliğinden kapandı ve su an açılmıyor. Bataryayi taktigimda ise dokunmatik farenin sol tarafı ısınıyor.sorun ne olabilir

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.