Windows 8 Geliyor

Merakla beklenen Windows 8 en sonunda günyüzüne çıktı. anaheim’daki Microsoft Build konferansında Windows 8 ile ilgili katılımcılara bilgiler verildi.

Windows işletim sisteminin önceki sürümlerine göre Windows 8 görsel açıdan oldukça farklı ve yenilikçi görünüyor. Önceki Windows’larda kullandığımız klasik masaüstü yerine çok daha kullanışlı ve hızlı erişilebilir bir masaüstü sunuluyor. Tabi isterseniz eski masaüstünüzü istediğinizde kullanabiliyorsunuz. Ancak bu sürüm klasik masaüstü ve yeni masaüstü için bir geçiş olacak gibi. Bundan sonra klasik masaüstlerini artık göremeyebilirsiniz. Windows 8’in yeni masaüstü kullanım açısından bu işletim sisteminin tablet odaklı çıktığı izlenimi veriyor.

Önceki Windows’larda bilgisayarlar, sunucular, telefon ve  tabletler için ayrı sürümler bulunuyordu. Ancak Microsoft Windows 8 ile tüm bu sürümleri birleştirmiş görünüyor. Yeni sürüm Windows 8 ile tüm platformlarda sadece Windows 8 kullanılabiliecek. Bunun için Windows 8 sistem gereksinimlerini her donanıma göre ayarlayabiliyor. Bu yönü ile Windows 7’den daha az bellek ile çalışabiliyor.

 

 Microsoft Windows 8 ile daha çok internet odaklı bir işletim sistemi haline geliyor. Windows 8 bütünleşik internet servisleri ile çok daha işlevsel ve hızlı olacak. Windows 8  muhtemelen Internet Explorer 10 tarayıcısı ile birlikte gelecek.


Windows 8’in geliştirilmesinde binlerce Microsoft mühendisi çalıştı. Microsoft, Windows 8 için özel bir office yazılımı geliştirecekler. Yeni geliştirilen Office Windows 8’in metro arayüzü ile tam uyumlu bir şekilde çalışacak.

Microsoft Sesli ve görüntülü görüşme programı olan Skype’ı oldukça yüksek bir fiyattan satın almıştı. Microsoft Skype yazılımını Windows 8’e entegre edebilir. Bu şekilde sesli ve görüntlü konuşma çok dah basitleştirmiş ve kaliteli hale gelmiş olur.
Windows 8’in ilk çalışmaları nisan ayında paylaşım sitelerine ve torrent ağlarına sızmıştı. Windows 8’in ilk yapısında yeni bir windows gezgini, daha modern görev yöneticisi gibi yenilikler bulunuyordu. Windows 8 beta sürümü ilk 12 saatte 500.000’den fazla geliştirici tarafından indirildi.

Microsoft birkaç ay önce Windows 8 ile ilgili bazı ipuçları vermişti. Microsoft Windows 8 ile ilgili bir blog açtı. Bu blogda windows 8 ile ilgili tasarım aşaması ve gelişimi ile ilgili bilgiler paylaşıyor.

Windows 8 Geliyor” üzerine 22 düşünce

 1. Anonymous

  tek kelimeyle süper. hep yeni çıkan windowsların ne zaman görüntüsünün değişiceğini merak ederdim. en sonunda microsoft çalışmış ve şekil değişmiş microsoft çalışıyor durmak yok 😀

  Cevapla
 2. Anonymous

  microsoft ve bill gates bence bizi oyalıyor hatta bu firma gibi bir çok firma bizi kandırıyor. çünkü aslında çokda büyük bir yenilik yok windowslarda görsel açıdan değişiyor biraz daha süslüyorlar.

  hemen şimdi birileri çıkar sen kimsinki microsofta laf söylüyorsun senin görmediğin milyonlarca değişiklik var eee o işler öyle yürümüyor koca sistem var falan filan gibi laflar edecek. microsoft o kadar değişiklik ve yatırım yapıyor işte windows uçuyor falan peki tamamda kardeşim biz neden görmüyoruz bana marjinal faydası ne bunun ben göremiyorum.

  yine internet explorer ile internete giriyorum outlook ile maillerime bakıyorum excel word ile dokumalarımı yazıp kaydediyorum. yaa basit düşünün bu kadar. yenilik ne zaman oldu biliyor musunuzu dos tan windows a geçişte o da yine microsoft buluşu değil.

  biliyorsunuzdur belki ama ben bilmeyenler için söyleyeyim. Microsoft windows alt yapısın gui(graphic user interefece) macintoshtan aldı. o bile kendilerinin değil. ne kendilerini peki! ne mi ilk dos işletim sistemi aa o da onların dağil şimdi hatırladım 🙂 onuda unix komutlarından indirgeyerek yapmışlardı hatırlamıyorsam. velhasıl kelam bize söylenmeyen birşey var bu kadar mühendis ne için çalışıyor birazda siz dşünün bakam 😉

  Cevapla
  1. Anonymous

   hocam bak şimdi bi kere bil gates belki bu dünyaya en büyük buluşu kazandırdı. bak şimdi kullandığın şu internet bile microsoft platdormunda kullanıyorsun yalan mı kesin windows işletim sistemi kullanıyosun. adamlar tüm dünyaya bireysel kullancıılara bilgisayarı taşıdı herkes evinde bilgisayar kullanabiliyorsa microsoft vv bill gates sayesinde oldu bunlar adamlar her türlü programlama dili ve server işletim sistemleri geliştiriyor. hepimiz mail kullanıyoruz maillerin çoğu nerede duruyor yine microsoft exchange server larda yani bir çok konuda microsoft önder oldu arkasından gelenler çıkıyor ama adamların da hakkını yememek lazım hocam

   Cevapla
 3. Anonymous

  bundan önceki windowslar windows 8 en iyi işletim sistemi bence varmı oyunları çalıştırabilecek işletim sistemi. Linuxla deneyeni bakiim ne oluyor o yüzden çok konuşmayın paşa paşa alın

  Cevapla
 4. Anonymous

  bilgisayarlar ve mobil cihazları aynı sistemle çalıştırması büyük avantaj bu alanda pek çok uygulama alanı açıldı

  Cevapla
 5. Anonymous

  en iyi özelliği yanınızda taşıyabilmeniz windows 8 leri isterseniz usb belleğe kurup istediğiniz yere götürebiliyosunuz bu iş tam benlik çok kişime yarayacak

  Cevapla
 6. Anonymous

  en güzeli xp kim ne derse desin daş gibin daha hiç çöktüğünü görmedim öyle vista 7 gibi götüm durduk yerde işler yapmıyo takılmıyo donmuyo canafar sizde xp kullanın xp kullanalım ve kullandıralım

  Cevapla
 7. Anonymous

  şu an windows 8 deniyorum bi numarasını görmedim ekran haricinde bi masaüstü değişmiş o kadar microsoft yine çakacak millete yüzlerce dolara oh oh suyundanda koy oh

  Cevapla
 8. Anonymous

  plattform olarak windows 8 ve Server 8 aynı bu çok harika. kullanım kolaylığı ve ekranlara aşinalık sağlıcak

  Cevapla
 9. Anonymous

  w,ndows 7 ye de bu arayüzleri uydururlar merak etmeyin yakında bir sürü windows 8 teması çıkar bizde windows 8 almaktan kurtuluru ehehehehe 🙂

  Cevapla
 10. Anonymous

  mcse im ama bi boka yaradığını söyleyemem emin olun linux çok daha az kullanılmasına rağmen bize microsofttan daha çok ekmek çıkarıyor sizde yavaş yavaş linuza geçin derim. zaten çoğu durumda linux daha stabil ve güvenli windows server kurup onlarca güvenlik önlemi almaya çalışmanıza gerek kalmıyor

  Cevapla
 11. Anonymous

  kaçtan satacaklar acaba windows 8 i merak ediyorum millet microsoftun vista kazığını unutmadı

  Cevapla
 12. Anonymous

  windows 7 böyle satmaya devam ederse siz windows 8 ancak hayallerde görürsünüz. Bu satışla microsoft windows 8 i en erken 2012 de çıkarır

  Cevapla
 13. Anonymous

  usb den çalışma özelliği de olacak mış ama ben buna şüphe ile bakıyorum usb’den calismasi icin ilgili sistemin su anki windows mimarisinin disinda, neredeyse sil bastan yazilmasi lazim. len kurulumu 20 gb’a yaklasan bir sistemden bahsediyoruz. zamanla sismesi ise ayri bir fenomen. radikal bir degisiklik zor, windows 7’nin vista’nin teferruatli bir service packinden fazlasi olmadigini hatirlatmak isterim. zaten sil bastan bir sey de yazmaya kasmasinlar, vista 2 cikar cika cika ortaya. bu tasinabilir cihazlar konusunda piyasayi isin uzmanlarina biraksalar biz musteriler icin en guzeli olacak. ellerindeki tekel yuzunden piyasada olusmus bir dengesizlik var zaten.

  Cevapla
 14. Anonymous

  kod sisteminin veya başka birşeyin değiştiği falan yok. Microsoft’un NT den sonraki tüm işletim sistemleri NT üzerine yapılan ilavelerle kodlanmaya devam ediyor.
  Herkesin zannettiği gibi Windows7 de sıfırdan falan kodlanmadı. Zaten vistadan sonra 1,5-2 senede sıfırdan kodlama yapmak imkansızdı.
  8 içinde pek birşey değişmeyecek Vistanın düzeltilmiş halinden sonra 8 de 7’nin düzeltilmiş hali olacak.
  Sonuçta kullandığımız sistem işletim sistemi. Önemli olan üzerindeki uygulamalardır. Tek başına işletim sistemi ile birşey yapamazsınız.

  Cevapla
 15. Anonymous

  microsoft daha 2012 yılının başında 17 milyar dolar kazanmış beş milyar doalrı net gelirmiş vay be paraya baka bizim tüm şirketlerimiz bu kada kazanmıyor.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.