Açılmayan Windows İçin Çözümler

bilgisayar-acilmiyorWindows, virüs, trojan, elektrik kesintisi, hatalı yüklenen bir program gibi bir çok sebepten dolayı açılmayabilir. Windows açılmamasına etken bir çok sebep olabilirken bu sorunların çözümü için bir kaç yol size yeterli olabiliyor.

Windows logosu çıktığında ya da windows yüklenirken mavi ekranda bir hata alıyorsanız bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin. Güvenli modda açmak için bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna aralıklarla basın. Bir süre sonra karşınıza Windows Başlatma Seçenekleri ekranı gelecektir. Bu ekranda üstte olan Güvenli Mod seçeneğini seçerek devam edin. Yaptığınız bu işlemle Windows Güvenli modda açılacaktır. Eğer Windows güvenli modda açılırsa işiniz kolaylaşacaktır. Windows Güvenli modla açıldıktan sonra bilgisayarınızı en kolay şekilde düzeltmek için geri yükleme yapabilirsiniz. Geri yüklemeyi  Başlat – Donatılar – Sistem Araçları – Sistem Geri yükleme yolundan bulabilirsiniz. Geri yükleme ile bilgisyarınızı açılma sorunu olmadağı bir tarihe
alın.

Yukarıdaki işlemleri Windows Güvenli Modda açılırsa yapabiliyorsunuz. Ancak Windows Güvenli Modda açılmayabilir. Bu durumda yine F8 tuşu ile Başlatma Seçeneklerine gelerek En son iyi yapılandırma seçeneği ile bilgisayarınızı başlatmayı deneyin. Bu seçenek ile Windows sorunsuz açılmış en son ayarlar ile başlatmayı deneyecektir.

Windows vista ve 7 işletim sistemlerinde yien başlangıç ekranından ulaşabileceğiniz  otomatik kurtarma işlemini deneyebilirsiniz.

Windows bu yapılan işlemlerin hiçbiri ile açılmıyorsa sorunu bir Windows cd si ile işletim sistemini düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Windows Cd ya da Dvd’sini sürücüye yerleştirin ve Bios ya da Bilgisayarınızın Boot menüsünden Cd ya da Dvd ile başlatmayı etkinleştirin.

Eğer Windows Xp işletim sistemi kullanıyorsanız Xp cd si ile ilk seçenek ekranında kurulum yerine onarımı seçin. Daha sonra Xp size şifre ve klavye ayarlarınızı soracaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra siyah bir ekran yani dos ekranız karşınıza gelecek. Burada Chkdsk komutunu kullanacağız. Chkdsk komutu ile diskinizin tamamını inceleyebilir ve hataları düzeltebilirsiniz.

Aşağıda Chkdsk komnutunun kullanımı ve parametreleri gösterilmektedir

C:\>chkdsk /?
Bir diski inceleyip bir durum raporu görüntüler.

CHKDSK [birim[[yol]dosyaadı]]] [/F] [/V] [/R] [/X] [/I] [/C] [/L[:boyut]] [/B]

birim           Sürücü harfi, takma noktası ya da birim adını
(sonunda iki nokta üst üste işaretiyle) belirler.
dosya adı       FAT/FAT32 yalnızca: Bölünmelere karşı denetlenecek dosyaları
belirtir.
/F              Diskin üstündeki hataları giderir.
/V              FAT/FAT32’de: Diskteki her dosyanın tam yolunu ve
adını görüntüler.
NTFS’de: Varsa temizleme iletilerini görüntüler.
/R              Bozuk kesimlerin konumunu bulup okunabilir bilgiyi kurtarır
(/F gerekir).
/L:size         Yalnızca NTFS:  Günlük dosyası boyutunu belirtilen kilobayt
sayısına değiştirir.  Boyut belirtilmezse, geçerli boyutu
görüntüler.
/X              Gerekirse, birimi önce çıkmaya zorlar.
Birimin tüm açık tanıtıcıları geçersiz olur
(/F gerekir).
/I              Yalnızca NTFS: Dizin girdilerini daha özensiz
bir biçimde denetler.
/C              Yalnızca NTFS: Klasör yapısındaki döngülerin
denetlenmesini atlar.
/B              Yalnızca NTFS: Birimdeki bozuk kümeleri yeniden değerlendirir
(/R gerekir)

/I ya da /C anahtarı, Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi, birimdeki
belirli denetimleri atlayarak azaltır.

Dos ekranındayken Chkdsk /R  komut ve parametresini kullanarak diskimizin tarama ve onarma işlemini başlatalım. Bu işlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden açtığınızda büyük oranda sorununuz çözülmüş olacaktır.

Eğer Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız yukarıdaki işlemlere ek olarak yapabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Gelişmiş Önyükleme Seçeneklerinden Bilgisayarınızı Onarın seçeneğini seçin. Bu seçimden sonra karşınıza sistem Kurtarma Seçenekleri gelecektir. Burada Başlangıç onarma, Sistem geri yükleme, sistem görüntüsü kurtarma gibi kurtarma işlemlerini yapabilirsiniz.

“Açılmayan Windows İçin Çözümler” için 34 yorum

 1. hersey iyi güzelde şu şerefs,z viruslere çare bulamadılar antivirus lerde bi işe yaramıyor

 2. bn windows cdsi ile baştan yüklemek istedim ama üzerine kurarken kurulum esnasında hata verdi mavi bir ekran çıktı ve sürekli reset atıyor bi daha yeniden windowsta kuramıyorum

 3. Peki bu işlemleri yaptıktan sonra pcyi açtığımızda format atılmış gibi sıfırdan mı olur, mesela masaüstü görüntüsü değişir mi

 4. ya abi bendeki sorun; açılma seçenekleri çıkıyor ve güvenli mod diyorum açılmıyor, diǧer seçeneklerin hepsini deniyorum yine olmuyor yani.. Tam açılıyor mavi şey dönüyor diyorum ama dönüyo duruyo işte beklesem hep dönecek yani. Cd yolunu denemek istiyorum ama cd işini pek anlamadım, sıradan herhangi bir windows wp cdsi olabilir mi yani? Lütfen birisi yardımcı olabilir mi..

 5. win7 için loader yükledim. şuan windows açılmıyor. bios dan sonra siyah ekranda kalıyorum. dvd ile geri yükleme, onarma yaptım hiç biri işlemi tamamlamıyor. bilgisayarda önemli dosyalar var. kafayı yieyeceğim..

 6. teşekkür ederim bilgiler için benimde bilgisyarım hiç açılmıyorsu hatta windows mavi ekran geliyordu. ama bir kaç işlemden sonra düzeldi.

 7. Bilgisayarımı hiç açamıyorum. Açma düğmesi işlem görmüyor. Bilgisayarın pilini bilgisayardan çekip çıkarıyorum ve takıyorum. O zaman açılıyor. Bu sorun açma kapama düğmesinden midir?

 8. Ne yaparsam yapayım açılmıyor.Güncelleştirmeden sonra bilgisayar açılmıyor.Yapabileceğim her şeyi yaptım olmuyor.LÜTFEN YARDIM EDİN.

 9. Abi bilgisayar ekran kapkaranlık kasa açılırken sarı ışık cıkacana kırmızı çıkıyor did did did diye sescıkıyor açılmıyor sebebi ne abi lütfen

  1. pc açılırken f8 tuşu ile güvenli modda açın admin hesabı ile girip yeni hesap oluşturabilirsiniz.

 10. Benim pc de acer yazisi geliyor ardindan hicbir logo gelmeden siyah ekranda kaliyor.lutfeeenn. baaaanaa. Yardim edin

 11. Lutfen birisi yardim etsin bilgisayar acilmiyor.acer yazisi geliyor windows logosu gelmiyor siyah ekran geliyor herseyi denedim olmadi.(bilgisayarim masaustu) birisi yardim edebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.