Network Kablosu Nedir Nasıl Yapılır?

Network (ağ) kablosu bilgisayarınız ile networkteki başka bir bilgisayar ile bağlantıyı ya da internet üzerinden iletişimi sağlar. Kablolarda bazen sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunlar kablo içindeki tellerde kopmalardan ya da kablo uçlarındaki jack lardan kaynaklanır.
Network kablosu sorunlarını belirlemeniz çok kolay olmayabilir. Kablo sorunları için özel network tester cihazları bulunuyor. Bu tester cihazları ile network kablonuzun içindeki tellerin tek tek hangisinde sorun olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Tester

Kablo uçlarındaki jack’lar ile ilgili bir sorun görüyorsanız bunlar için network penseleri bulunuyor. Bu penseler ile kablo uçlarına yeni jack’lar takabilirsiniz.

Network Pense

Kablolar ile ilgili daha ilginç sorunlar olabiliyor. Network bağlantınızdaki keslimeler, hız düşüklüğü gibi sorunlar yaşıyorsanız kabloların jack’lara bağlantı sırası doğru olmayabilir. Kabloların içindeki tellerin sarımları gereği kablo içindeki tellerin jack’lara takılırken belli bir sıralaması olması
gerekiyor.

Kablo Sıralaması Aşağıdaki gibidir
Turuncubeyaz
Turuncu
Yeşilbeyaz
Mavi
Mavibeyaz
Yeşil
Kayvebeyaz
Kahverengi

“Network Kablosu Nedir Nasıl Yapılır?” için 7 yorum

  1. evde iki bilgisayarı bağlamaya çalıştım ama olmadı bilgisayarcıdan bir kablo aldım uçları sizin dediğiniz gibi renkleri sıralı değil adam orada taktı çalıştı ama evde olmadı bilgisayarcı ayarlarınız bozuktur dedi nasıl çalıştırabilirim

  2. ilk defa bir türk sitesinde bu kadar detaylı anlatım var kim koyduysa bunu sağolsun çok iyi anladım şimdi

  3. teşekkürler bu güzel bilgileriniz için. bende bir pense alarak bir network kablosu yaptım çokta güzel çalıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.