Kablosuz Ağ Sinyal Sorunu

 

Kablosuz ağlar(wireless)’ın çekişini etkilenen iki önemli unsur kablosuz ağ ekipmanı ve ortamdır. Sorunu bulmak için bu iki olasılığı kontrol etmemiz gerekiyor. Modem ve bilgisayarınızdaki wireless çekişini kontrol ve test ettikten sonra ortam ile ilgili etkileri kontrol etmeniz gerekecektir.

Kablosuz cihazlardan kaynaklanabilecek sorunlar

Eğer bilgisayarınız ile modeme belli bir mesafeden bağlanamıyorsanız ya da sinyal seviyesi çok düşük ise aynı mesafeden başka bir bilgisayar ile modeme bağlanmayı deneyin. Eğer modeme bağlantıda sorun olmuyor ve sinyal seviyesi de yeterli görünüyorsa bilgisayarınızın Kablosuz adaptörü ya da çipinde sorun var demektir.

 Bilgisayarınıza başka bir kablosuz ağ adaptörü, dizüstü kullanıyorsanız başka bir usb ağ adaptörü takarak kablosuz ağa bağlanmayı deneyin. Yeni bir adaptör ile bağlantıda sorun görünmüyorsa hatanın kaynağının mevcut ağ adaptörü ya da çipinden kaynaklandığını kesinleştirmiş olursunuz.

Tüm bilgisayarlar kablosuz ağa bağlanmada sorun yaşıyorsa modeminizi kontrol etmeniz gerekecek. Modeminizin ayarlarının yapıldığı konsol ekranını açın. Burada Kablosuz ayarlar(Wireless) bölümüne gelin. İletişim kurallarını kontrol edin. Sinyal zayıflığından şikayet ettiğimiz içn bu kısımda yapılması gereken en önemli ayar Kablosuz Sinyal için Kanal ayarlarıdır. Modeminizin kullandığı kablosuz kanal bulunduğunuz mekanda herhangi bir sinyal ile çakışıyor olabilir. Bu ayarı farklı bir kanal seçerek değiştirin.

Ortamdan kaynaklanan sorunlar

Bazı binaların yapılışında kullanılan malzemeler bile kablosuz ağlarda sinyal kalitesini düşürebiliyor. Bunun nedeni ise metal bazlı karışım kullanılarak yapılan duvarlardır. Modeminizin yakınında bulunan telsiz telefonlar da sinyal ile ilgili sorun yaşatabilyor. Ev ya da işyerlerine kurulan alarm sistemlerinin frekansları bazen kablosuz ağ kalitesinde azalmaya neden olabiliyor. Bu gibi cihazları mümkün olduğu kadar modem yakınından kaldırmanız fayda sağlayacaktır.

Kablosuz ağlar için tahsis edilen  frekanslar

Her durumda kablosuz ağ sinyaliniz zayıf geliyor ise modeme ek olarak yüksek frekans gücüne sahip antenler takabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki ağ adaptörünü çok daha yüksek çekiş gücüne sahip bir ağ adaptörü ile değiştirebilirsiniz.

Kablosuz Ağ Sinyal Sorunu” üzerine 7 düşünce

 1. Anonymous

  teşekkürler anlattıklarınızın hepsini kontrol ettim. sanırım benim duvarlarda takılıyor.

  Cevapla
 2. Anonymous

  Her kablosuz ağa bağlanamazsınız. Bazı kablosuz ağlar şifresiz bile görünsede MAC adresi filtreleme uyguladıkları için mac adresi bilinen bilgisayarlar dışındaki pcler ya da diğer cihazlar bağlanamaz

  Cevapla
 3. Anonymous

  MERHABA acer 5720zg model bilgisayarım kablosuz agı tanımlamıyor.bu sorunu çözmek içn ne yapabilrim .

  teşekürler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.