Windows Server Fax Servisi ve Faxları E-mail ile Alma

Fax sevisini kullanabilmemiz için bir 56k fax/modeminizin olması ve düzgün bir şekilde bilgisayara bağlı olması gerekiyor. Modemin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Star menü / Control panelden phone and Modem Options’ı açıyoruz. Gelen pencerenin üstündeki sekmelerden Modems sekmesine geliyoruz. Modems sekmesinin altındaki listede bilgisayara bağlı olan modemin görünmesi gerekiyor.

 Eğer görünmüyorsa modem kurulmamıştır ya da başka bir sorun olabilir. Modeminiz listede görünüyorsa yine düzgün çalışmayabilir. düzgün çalıştığını kontrol etmek için modemin üzerinde çift tıklayarak modem özellikler penceresini açın. Açılan pencere üstüneki sekmelerden Diagnostics sekmesine gelin. bu sekmenin altında Query Modem butonuna basın. Bu butona bastıktan sonra modeminiz test edilecektir. Modeminizin doğru çalıştığını size sekmedeki metin kutularından bildirecektir. Eğer modemde sorun var ise size sorunun nedeni ile birlikte uyarı verecek.

Windows Server 2003 için ilk önce fax servisini kuralım. bunun için Start Menüsünden Control panele ardından Add or Remove Programs’ı açıyoruz. Sol tarafta add/Remove Windows Components’e tıklıyoruz. Karşımıza windows Components Wizard penceresi gelecek.

 Bu pencereden Fax Services seçeneğini işaretleyerek Next butonuna basıyoruz. bir sonraki ekranda ise fax yazıcınızı paylaşma ile ilgili bilgiler bulunur. Bu pencerede eğer faks hizmetini ağdaki kullanıcılarda kullancak ise Share the fax printer seçeneğini işaretleyerek devam edebilirsiniz. Bu şekilde windows Fax servisiniz kurulmuş olacaktır.

Fakslarınızı kontrol etmek ve görüntülmeke için Start menü / Accessories / Communications / Fax yolundan Fax Console’u açın. Açışışta karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. bu pencerede Faks bilgilerinizi yazın.

Faks bilgilerinizi yazdıktan sonra Fax Console açılacaktır.

Yukarıdaki Fax Console ekranı Outlook programı mantığında çalışmaktadır. Sol tarafta Incoming, Inbox, Outbox, Sent Items klasörleri bulunur.
 
Modeminiz doğru çalışıyor ve yukarıdaki işlemleri doğru yaptıysanız faxlarınız gelmeye başlayacaktır.  Gelen faxları Inbox klasöründe göreceksiniz.

Windows Fax Servisi ile gelen fakslarıe-posta adreslerine yönlendirebilirsiniz. Bunun için  Start menü / Accessories / Communications / Fax yolundan  Fax Service Manager’ı açın. Fax Service Manager’dan fax servisi ile ilgili tüm konfigürasyonları yapabilirsiniz.

Sol taraftaki bölmenin başında bulunan Fax’a sağ tıklayarak açılan menüde Properties’i seçin. Gelecek olan Fax Properties penceresinin üstündeki sekmelerden Receipts’e tıklayın. Burada Enable message boxes as receipts ve Enable SMTP e-mail receipts delivery seçeneklerini işaretleyin. Exchange server’dan ya da mail hizmeti aldığınız yerden Fax gönderimini ve alımını sağlayacak birer mail oluşturun. Fax gönderimini gerçekleştirecek olan mail bilgilerini SMTP e-mail başlığı altındaki bölüme girin.

Posta bilgilerini girdikten sonra Authentication butonuna basın. Bu pencereden Basic authentication seçeneğini işaretleyin ve Credentials utonuna basın. SMTP e-mail başlığı altına girdiğiniz mail adresinin username ve şifresini girin.

Microsoft Fax Service Manager ana ekranından Sol tarafta Devices an Providers seçeneğini altından Devices’ı genişletin. Devices altında bilgisayarınıza kurulu olan modemi göreceksiniz. Modemi + ile genişlettiğinizde altındaki Incoming Methods’a tıklayın. Sağ tarafta Route throught e-mail’e tıklayın.

Route throught e-mail Properties penceresindeki sekmelerden E-mail’e gelin. Aşağıdaki Mail to: kısmına kullanıcıların gelen faxları almaları için kendi mail programlarına kuracakları mail adresini girin. Bu işlemden sonra gelen faxlar yukarıda yazılan mail adresine yönlendirilmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.