Seagate 60 TB’lık Harddisk Üretecek

En büyük harddisk üreticilerinden biri olan Seagate araştırmaya harcadağı kaynaklarının geri dönüşünü alıyor. Seagate yeni geliştirdiği teknoloji ile  60 TB‘lık harddisk üretebileceğini duyurdu. Mevcut bilgisayarlarımızda kullanılan harddisklerin ortalama kapasiteleri 500 GB ile 1 TB arasında değişiyor.  3 TB disklerin ise satışı yapılıyor. Seagate’in üreteceği yüksek kapasiteli harddiskler yine bilinen manyetik esaslı ancak ısı temelli bir yapıya sahip olacaklar.

Harddiskler çok küçük alanda yuksek yoğunluk oranı ile verileri kaydedeceği için disk okuma ve yazma hızları katlanarak artacak. Yeni teknoloji ile 1 TB veri 6.5 santimetrekare alana yazılabilecek. Bundan bir kaç sene önce disklerin moore yasasını bazacağı idda ediliyordu. Nedeni ise artık manyetik alan yoğunluğunun artık daha fazla paraçalanamayacağı ve bu nedenle daha yüksek kapasiteli harddisk üretimi yapılamayacağının konuşulmasıydı. Ancak Seagate günümüz disklerinden çok daha fazla kapasiteye sahip harddisklerin üretileceğini bildirmesi yasa kurallarının devam ettiğini gösteriyor.

Seagate 60 TB’lık Harddisk Üretecek” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    vay be hocam nereye gidiyoruz böyle. 10 sene önce 20 gb harddiski bir sürü paraya alıyoduk ve doldur doldur bitmez diyoduk hersey cok hızlı değişiyor hakkımızda hayırlısı bi uzaya cıkamadık dolasamadık ucan arabalarımız eksik

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.