Ekran Kartlarında 64, 128 ve 256 Bit Nedir?

ekran kartı 128 bitBilgisayarlarında oyun oynamayı sevenler ve grafik ile ilgili yazılımlar kullanan kullanıcıların yeni bir bilgisayar alırken ilk baktıkları parça genelde ekran kartı oluyor. Ekran kartları özellikleri çok kısa sürede değiştiği için bu parçaları takip etmek zorlaşabiliyor. Tabi işin meraklıları en ince detayına kadar ekran kartlarının özelliklerini biliyor. Biz yeni bir bilgisayar alacak olanlara yardımcı olması açısından  ekran kartları ile ilgili bazı bilgiler verelim.

İşletim sistemleri son  4 – 5 yıldır 32 Bit veri yolundan 64 Bit veriyoluna geçiş süreci yaşadı. Bahsettiğimiz 32, 64 , 128 Bit gibi terimler veriyolunun genişliğini belirtir. 64 Bit veri yolu kullanan bir sistem 32 Bit veri yolu kullanan bir sistemden çok daha hızlıdır.

Ekran kartlarının satışında genelde bellek boyutları ön plana çıkarılıyor. Ama bir ekran kartı alırken sadece bellek miktarına bakmak hata olur. Bellek boyutu harcinde bir ekran kartının hangi marka model olduğu, çekirdek hızı, bellek hızı, bellek veriyolu genişliği, bellek tipi (ddr2, gddr3 vs.) desteklediği DirectX sürümü, teknolojisi gibi bakılması gereken bir çok özelliği bulunuyor.

Mevcut Ekran kartları arasında 64, 128, 256, 320 ve 384 bit veriyolu kullanan Ekran kartları bulunuyor. 320 ve 384 Bit ekran kartları üst seviye ve şimdilik çok yüksek fiyatlara satıldığı için henüz yaygın olarak kullanılmıyor. Bilgisayar kullanıcı bilgisayarların genelinde 64 Bit, 128 Bit ve 256 Bit ekran kartları kullanılıyor.

128 Bit ve 256 Bit ekran kartları yeterince yaygınlaştığı ve uygun fiyatlara alınabilidiği için 64 Bit ekran kartları artık çok fazla tercih edilmiyor. Bu nedenle ekran kartı almayı düşündüğünüzde 128 Bit veya 256 Bit ekran kartı almayı tercih edebilirsiniz.

“Ekran Kartlarında 64, 128 ve 256 Bit Nedir?” için 5 yorum

  1. laptopumda ati 5450 var galiba bu ekran kartı nasıldır gta oynatırmı yardımcı olurmusunuz bilgisayarımda çok iyi oynuyorum ama arada laptoptada oynamak istiyorum gerçi biraz fazla ısınıyor ama geçici arada oynamak iyi olur

  2. artık 256 bit ekran kartı almak lazım devir değişti. biraz pahalı ama hepsini denedim çok fark ediyor. ekran kartı alacaklar önce bi 128 bit ile 256 bit ekran kartını aynı oyunda oynasın görsün farkı sonra alsın

  3. Arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum.
    Ekran kartı almayı düşünüyorum ama şöyle ki ddr ekran kartım vardı benim ben şimdi ddr 3 alsam RAM lerdeki gibi soket yuva farkı olur mu ve birde 64 bit işlemciye sahibim benim 128 ya da 256 bitlik ekran kartı alabilir miyim .Bu konularda pek bir bilgim yok sizlere danışmak istedim.TEŞEKKÜR EDERİM.

  4. Arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum.
    Ekran kartı almayı düşünüyorum ama şöyle ki ddr 2 ekran kartım vardı benim ben şimdi ddr 3 alsam RAM lerdeki gibi soket yuva farkı olur mu ve birde 64 bit işlemciye sahibim benim 128 ya da 256 bitlik ekran kartı alabilir miyim .Bu konularda pek bir bilgim yok sizlere danışmak istedim.TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.