Harddisk Nedir Ne işe Yarar?

Harddisk, bilgisayardaki bilgilerin kalıcı olarak saklandığı depolama birimidir. Harddisk başka bir değişle klıcı hafıza birimidir. ( Geçici hafıza birimi Ram ) Bilgisayarımızdaki bilgiler elektrik kesintisi halinde Ram’de olduğu gibi harddiskte kaybolmaz. Harddisk daha önceden kullanılan artık çok az rastladığımız disketler gibi manyetik bir depolama aracıdır. Yapısı gereği içinde üzerinde şekillenebilir metallerin olduğu disk palakalar üzerinde çalışmaktadır.

İlk kişisel bilgisayar harddsik kapasiteleri 10 -20 MB civarlarındaydı. Yılalr içinde kapasiteler çok hızlı bir şekilde katlanarak arttı. 98 yılında 1 ile 2 GB arasında kapasiteli Harddiskler bulunuyordu. 2000’lerin başında 20 GB kapasitel harddiskler çıkmıştı. Şu anda 2 TB kapasiteli Harddiskler bulunuyor. Yeni buluşlar ile 100 TB’a kadar kapasiteye sahip Harddisk üretimlerinin yakın zamanda yapılacağı söyleniyor.

“Harddisk Nedir Ne işe Yarar?” için 2 yorum

  1. ben bu sene bilgisayar bölümüne başladım ve okulda hiçbirşey öğretilmiyor bu sitede daha çok bilgi var herkese tavsiye ediyorum teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.