Nokia Zirvedeki Yerini Samsung’a Kaptırdı

90’ların ikinci yarısından itibaren popülerleşen gsm dünyasında Nokia istisnasız her zaman birinciliğe sahipti. O dönemlerde Nokia için telefonların mercedes’i derlerdi. Nokia uzun süre birinciliği kimselere kaptırmadı. Tabi bu birincilikte Nokia’nın hızlı bir şekilde gelişimi, yeni model tasarımları ve yeni teknolojilerin kullanımı en büyük pay sahibi olduğu biliniyordu. Yıllarca sürekli yeni modelelri çıkan nokai telefonları kullandık. İlk kullandığım teelefonları hatırladığımda gerçekten olağan üstü bir değişim var ve hiç durmadan devam ediyor.

Ancak işler herzaman iyi gitmeyebiliyor. Nokia nedense son yıllarda büyümenin ve hantallaşmanın etkisine girmiş gibi çok fazla yeniliğe ve değişime önem vermemeye başladı. Tabi bu duruma diğer taraftan da bakmak lazım. Belkide Samsung gibi firmalar çok daha hızlı büyüyor olabilir. Ama her durumda Nokia rakiplerine ayak uydurması gerekirdi. Gerekirdi diyorum çünkü ayak uyduramadı ve yıllardır zirvede olan Nokia yerini Koreli rakibi Samsung’a kaptırdı. ISuppli verilerine göre 2012 yılının birinci çeyreğinde Nokia 83 Milyon adet satış gerçekleştirdi. Samsung ise aynı dönemde 92 Milyon satış gerçekleştirerek zirveye oturdu.

Firmaların Satış Rakamları

Firma
2011 4. Çeyrek
2012 1. Çeyrek
Samsung
106 Milyon
92 Milyon
Nokia
114 Milyon
83 Milyon
Apple
37 Milyon
35 Milyon
LG
18 Milyon
14 Milyon
RIM
14 Milyon
11 Milyon

Samsung için net bir şekilde inovasyona en çok önem veren firma diyebiliriz. Gelişen teknolojiyi çok hızlı bir şekilde cihazlarına adapte ediyor. Bu şekile sürekli ve hızlı bir şekilde yeni modeller çıkarabiliyor. Yeni model ve yeni özellikler demek bir nevi yeni müşter anlamına geliyor.

Nokia Zirvedeki Yerini Samsung’a Kaptırdı” üzerine 4 düşünce

 1. Anonymous

  forever samsung taabi noka da neymiş takoz takoz telefonları üretmenin sonu budur beter olsunlar fazla bile başta durdular artık devir samsungun devri galaxy serisi manyak saygılar

  Cevapla
 2. Anonymous

  Siz asıl şimdi Samsung ve Apple ın beklenenden üç aylık kazanç raporunu bu hafta görün Cuma günü erken saatlerde, Samsung büyük ölçüde mobil cihazlarda tempolu satışının yardımıyla ilk çeyrekde rekor net kar açıkalaycak. ama şu da bir gerçek teknoloji şirketleri için yılın genellikle en zor dönemi

  Cevapla
 3. Anonymous

  yenilik yapmassan gelişti,rmessen çakılrsın… çalısırsan yeni şeyler kesfedersen kazanıyorsun.. nokia yıllardır markasının gucunu kullanarak bu satısları gerceklestiriyodu ve kredisini tuketmise benziyor. samsung son 2 yıldır özellikle android deki basarısı tartısılmaz..

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.