Oyun için nasıl bir bilgisayar gerekir?

Eğer oyun oynama maksadı ile bir bilgisayar alacak ya da toplatacaksanız yüksek kapasiteli bir bilgisayar almanız gerekecektir. Güncel oyunlar bilgisayarları en çok yoran yazılımlardır. Bunun nedeni ise oyunlarda kullanılan grafiklerdir. Bu nedenle oyun bilgisayarındaki en önemli parça ekran kartı ve işlemcidir. Oyun bilgisayarı alacaksanız mevcut ekran kartlarının en yüksek kapasitelsiinden almalısınız. Mevcut olan en iyi ekran kartları bile son çıkan oyunların en üst grafik seçenekleri ile zorlanabildikleri için daha düşük kapasiteli bir ekran kartı size sorun yaratabilir.

Bununla birlikte oyun bilgisayarı için üst seviye bir işlemci almanız gerekecektir. İşlemci bilgisayarınızın tamamında performans etkisi yarattığından dolayı iyi bi işlemci almaktan kaçışınız olmayacak. Ekran kartı ve işlmeciden sonra alacağınız bilgisayarın Ram kapasitesi de çok önemli rol oynar. Bu yüzden örneğin şimdiki bilgisayar özelliklerine göre 6 ya da 8 GB ram almanız gerekecektir.

Bilgisayarınızın güç ünitesi (Power Supply) yeterli seviyede olması gerekir. Piyasada satılan ürünlerin büyük bir kısmı söylenen değerler kadar enerji üretmeyebiliyor. Bu nedenle sorunlar yaşayabilirsiniz. Satılan Psu’ların gerçek watt değerlerini verip vermediğini kontrol etmenizde fayda var. Tabi bu kontrolü herkes yapamayacağı için belirli bilinen markaların ürünlerini almakta fayda var. Bu ürünler normalden biraz pahalı olabilir ancak vaadettiği değerleri size verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.