Şifreli Klasörleri Açma

Bilgisayarınıza format attıktan sonra ya da başka bir durumdan dolayı daha önceden şifrelediğiniz klasörlere erişemiyorsanız bir kaç farklı yöntem ile bu sorunu çözebilirsiniz. Şifreli klasörleri açmanın en basit ve hızlı olanı ise Windows gezgini ile yapılanıdır. Bunun için Bilgisayarım’ı açın ve şifreli olan klasöre sağ tıklayarak özellikleri açın. Açılan pencerede Güvenlik sekmesini seçin. Bu sekmede alt kısımda bulunan Gelişmiş butonuna basın. Açılan pencerede Sahip sekmesini açın. Bu pencerede düzenle butonuna basın. Açılan pencerede diğer kullanıcılar ya da gruplar butonuna basın. Karşınıza gelen pencerede Gelişmiş butonuna basarak kendi kullanıcızı ekleyin. Tüm uygula ve tamam butonlarına basarak işlemi bitirin.

Bazı durumlarda şifreli dosyalara erişiminizi kaybedebilirsiniz. Bunun için şifreli dosya ya da klasörü kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Şifrelerken oluşturmuş olduğunuz anahtarın bulunduğu medyayı bilgisayarınıza bağlayın. Başlat menüsünden arama kısmına gelin ve certmgr.msc yazın ve enter tuşuna basın. Sol taraftaki Kişisel klasörüne tıklayın. Eylem menüsünden Tüm Görevlere gelerek açılan menüden Al seçeneğini seçin. İleri’ye tıklayın. Anahtarınızın bulunduğu konumu seçin ve parolayı girin. en son Bu anahtarı verilebilir olarak işaretle kutusunu işaretleyin ve ileriye tıklayın.

“Şifreli Klasörleri Açma” için 2 yorum

  1. hiçbir şey anlamadım. hem şifreli klasörü nasıl açacağımı anlamadım, çünkü bu önerdiğiniz yol her bilgisayarda aynı şekilde uygulanamıyor, adımlar söylediğiniz gibi ilerlemiyor… hem de, madem bir şekilde açılabiliyor, şifre koymanın anlamı ne… sorumsa şu; özel bilgilerimi (flaş diskimin çalınması ya da kaybolması durumunda) riske atmamak için korumalı bir klasörde saklamak istiyorum. bunun da yolu şifreli bir klasör açmaktan mı geçiyor? bu şifre uzman biri tarafından eninde sonunda aşılabilir bir duvar mıdır? ikinci sorum, daha güvenli bir önlem için şifreli klasör yerine şifreli flaş disk mi almam lazım? şifreli flaş diskler de her halükarda uzman biri tarafından aşılabiliyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.