Apple iMac 21.5 inç Core i5 2.5GHz Bilgisayar

Bilgisayardaki tüm donanımı monitörün arkasına sıkıştırma modasını Apple başlattı. Zaman içinde Hp gibi diğer firmalarda Hepsi bir arada ürünlerini piyasaya sürdüler. Hiç kuşkusuz bu konuda Apple en iyisi. Şimdi Apple’ın All in One ürünü olan 21,5 inç ekran boyutlu Z0H6Q kodlu iMac ürününü inceleyelim. Bu model en çok satılan iMac ürünlerinin başında geliyor. Yeni almayı düşünüyor ve daha önce  Windows tabanlı bir bilgisayar kullanıyorsanız iMac’lerdeki Mac Os işletim sistemine alışmanız biraz zaman alabilir. Ancak grafik uygulamalarını yoğun bir şekilde kullanıyorsanız işinize çok daha fazla yarayacak bir bilgisayara sahip olacaksanız.

Ekran

Apple iMac’in bu modelinde arkadan aydınlatmalı 21,5 inç Led ekran kullanıyor. Bu tip Led ekranlar görüntüyü anında tam olarak parlak renklerle gösterebiliyor. Lcd tv’lerdeki gibi milisaniyelerin önemi çok fazla kalmadı. Led ekranların Lcd’den farklı bir yapısı olduğu için ekran parlaklığı eşit bir şekilde ekrana dağılır  bu şekilde görüntü çok daha net olur. 1920 x1080 çözünürlüğe kadar destekleyen iMac’in bu modelinin yanı sıra daha üst modeller olan 27 inç boyutlu ürünlede çözünürlük 2560×1440’lara kadar çıkabiliyor. Koyu siyah tonlar ve daha canlı renkler elde etmek için iMac bize 1000:1 kontrast oranı sunuyor. iMac ekranının bir diğer özelliği ise özel bir görüntüleme teknolojisi sunması. IPS (in plane switching) denen bu teknoloji ile iMac’in ekranına evin neresinden bakarsanız bakın görüntüyü ve renkleri yakından ve dikey olarak bakmış gibi görebilirsiniz.


İşlemci

Apple bu iMac modeli üzerinde intel core i5 yeni nesil dört çekirdekli işlemciler kullanıyor. Apple yeni işlemciler ile bir önceki nesile göre iMac’lerin yüzde 80 daha hızlı olduğunu söylüyor. Eğer isterseniz core i5 olan işlemciyi bir üst model olan core i7’ye yükseltebilirsiniz.

Ekran Kartı

iMac’lerde Amd Rodeon HD ekran kartları bulunuyor. Yeni nesil bu Hd ekran kartları ile HD videoları çok daha gerçekçi ve akıcı izleyebilir ve 3D oyunları çok daha hızlı oynayabilirsiniz.

Thunderbolt

USb 2.0’dan 20 kat ve Firewire 800’den  12 kat daha hızlı olan 2 adet 10Gbps veri hızına sahip bu teknoloji ile çok daha hızlı transferler yapabilirsiniz.

Bellek

4 GB ram ile gelen iMac’in belleğini  isterseniz 16 GB’a kadar yükseltebilirsiniz.

Teknik Özellikler

İşlemci
Intel® Core™ i5  2.5 GHz 6 MB Ön Bellek
Bellek
4 GB 1333 MHz  DDR3
Sabit Disk
500 GB 7200 RPM Sata
Ekran Kartı
ATI HD 6750 512 Mb
Optik Sürücü
8x DVD±RW DL

Apple iMac 21.5 inç Core i5 2.5GHz Bilgisayar” üzerine 3 düşünce

 1. Anonymous

  mac her zaman en iyisi olmuştur bu alemde iMac ler kadar kaliteli bir mal yok. biraz fiyatları pahalı ama bu kaliteye değer elektronik marketlerde gidip bi kurcalayın ne demek istediğimi anlayacaksınız

  Cevapla
  1. Anonymous

   mac sadece photoshop kullanan için iyi yok sa başka türlü alınacak gibi değil hiç bir program çalışmıyor oyunlar çalışmıyor. zaten artık mac kullanıcılarıda bıkmışki windows yüklüyorlar mac windows emulatörü çıkardı yaklaşan sonunu hızlandırdı ama zaten kaçışı yoktu windows bir numara herzaman

   Cevapla
 2. Anonymous

  Normal bilgisayarlara para verip 2 yılda bir pc yenileyene kadar bir imac’e biraz fazla para verip 10 yıl kullanmak çok daha karlı. Bu pcden edindim ve çok memnunum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.