Bandwidth (Bant Genişliği) Nedir?

Bandwidth (Bant Genişliği), kulanılan network ağınızın hız kapasitesini belirten bir terimdir. Bandwidth kullandığınız her ağ ortamında değişiklik gösterebilir. Örneğin, evde kullandığınız adsl ya da fiber internet hatlarında, kablosuz ağlarda, cep telefonu üzerinden kullandığınız interent bağlantılarında farklı farklı bant genişlikleri bulunuyor. Bant genişliği Bps (Bit per second) ile ifade edilir. İnternete Dial-up modem ile bağlantı kurduğumuzda 33 Kbps ya da 56 Kbps hızları ile bağlanabiliyorduk. DSL teknolojisine geçtiğimizde bir Adsl hat ile ilk zamanlar 128 Kbps daha sonraları ise 256 Kbps, 512 Kbps hızları ile internete bağlanmaya başladık.Şimdi ise ADSL ile genelde 1 Mbps ile 8 Mbps hızları arasında bağlantıları kullanıyoruz. Bununla birlikte Fiber bağlantı teknolojisinide yıllardır kullanıyoruz. Fiber bağlantılar ile 5 Mbps, 10 Mbps, 20 Mbps, 50 Mbps, 100 Mbps ve 1000 Mbps(1 Gbps) hızları ile internete bağlanabiliyoruz.

Tüm bunlara paralel olarak Mobil bağlantı ve internet teknolojiside gelişim gösterdi. 2003 yılında cep telefonu kızılötesi bağlantısı ile notebooka bağlantı kurarak cep telefonu içindeki modem ile internete bağlanıyordum. O zamanlar mobil bağlantıda 33 Kbps’yi göremedim. zamanla önce 2G sonra 3G ve en sonunda 4G teknolojileri çıktı ve mobil internetteki hızlar oldukça yeterli seviyelere geldi.

Kullandığınız internet hızı ile saniyede ne kadar veri indirebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Bunu için önce Byte ve Bit değerlerini görelim.

Birimler

8 Bit
1 Byte
1024 Byte
1 KiloByte
1024 KiloByte
1 MegaByte
1024 MegaByte
1 GigaByte
1024 GigaByte
1 TeraByte

İnternet bağlantınızın saniyede ne kadar veri indirebildiğini öğrenmeniz için bağlantı hızınızı 8’e bölmeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise bağlantı hızlarının Bit türü ile ifade edilmesidir.

Örneğin 1 Mbps bir bağlantı hızına sahip internet hattınız var ise aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

1 Mbps = 1024 Kbps (Kilo Bit Per Second)

1024 Kbps / 8 =  128 KiloByte

Bu hesplama ile 1 Mbps internet hızı ile saniyede 128 Kilobyte veri indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.