BAT (Batch) Dosyası Nedir?

BAT (batch) dosyası .bat uzantısı ile biten dosyalardır. BAT uzantılı dosyalar bilgisayarınızda yapılması gereken bir ya da birkaç işlemi aynı anda ard arda hiç bir müdahele olmadan kendi kendine yapılmasını sağlarlar. BAT dosyaları ile Windows komut isteminde kullanabildiğiniz tüm komutları kullanabilirsiniz. Örneğin dosya kopyalama, taşıma gbi işlemleri her gün yapmak zorundaysanız bu gibi işlemler için bir batch dosyası oluşturabilir yapacağınız işlemleri günlük otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Batch dosyası oluşturmak için yeni bir metin belgesi oluşturarak metin belgesinin txt olan uzantısını bat olarak değiştirmeniz yeterli. Batch dosyalar sürekli duyulan script deyiminin ilk versiyonudur.

Örnek Bat (Batch) dosyası oluşturalım

Masaüstünüzde yeni bir metin belgesi oluşturun. Metin belgesini açın ve aşağıdaki satırları yazın.

@ECHO off  
ECHO Merhaba Dunya!
PAUSE

Dosyayı kapatın ve metin belgesinin txt olan uzantısını bat olarak değiştirin. Daha sonra dosyaya tıklayarak çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

Batch dosyaları ile dosya transferi, ağ sürücüsüne bağlanma ve bilgisayarınızın kapanması gibi çok daha gelişmiş scriptler yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.