Flash nedir?

Flash, web sayfalarında ya da ofis sunum dosyalarında kullanılan hareketli animasyon ya da video gösterimi için kullanılan bir yazılımdır. Daha önce Macromedia şirketine ait olan Flash, Adobe şirketi tarafından alınmasıyla adı Adobe Flash olarak değişmiştir.  Günümüzde Flash web sitelerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bazı sitelerin bir kısmı Flash ile hazırlanmış veya bazı sitelerin tamamı Flash ile hazırlanmış olabiliyor.

Flash, interaktif olabildiği ve kullanıcı isteklerine yanıt verebildiği için tamamen Flash web siteleri hazırlanabiliyor. Örneğin Flash ile bir buton yapabilir ve bu butona tıklandığında kullanıcıyı bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Son zamanlarda yazılım teknolojilerinin iyice gelişmesi ile Flash’ın video oynatıcı özelliği gelişti ve çok kullanılmaya başlandı. Kuşkusuz bu özelliği en çok Youtube kullanıyor. Hemen hemen büyük internet sayfalarının bir köşesinde Flash ile yapılmış bir bölüm olduğu için genelde internet tarayıcımız bu sitelere girdiğimizde otomaik olarak Adobe Flash Player eklentisini yüklememezi ister. Adobe Flash Player, Flash dosyalarını çalıştırmamız için internet tarayıcımıza yüklenmesi gereken bir eklentidir.

Flash nedir?” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    hey gidinin flashı sen nelere kadirsin bir zamanlar ne kraldın ne babaydın ama şimdi yavaş yavaş düşeceksin neden biliyormusunuz bunun nedeni html 5 html5 ile artık istediğiniz formatta videoyu anında webe ekleyebiliyorsunuz yani flasha bağımlılığınız kalmadı

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.