FTP (File Transfer Protocol) Nedir?

ftpFTP (File Transfer Protocol – Dosya Aktarım Protokolü) Bir dosyayı internet protokolü (TCP/IP) ile başka bir yere aktarımı sağlayan bir iletişim protokolüdür.

FTP protokolü ile bir yerden başka bir yere dosya transferi yapmak için bir FTP sunucusu gereklidir. FTP Sunucusu aktarmak istediğimiz dosyaların tutulacağı ve istediğimiz zaman erişebileceğimiz bir yapıda olacak şekildedir.


FTP sunucusuna erişmeniz için FTP sunucuda size özel olarak açılmış bir kullanıcınız ve şifreniz olmalıdır. Bu kullanıcı adı ve şifre ile sunucuya erişerek dosyalarınızı yükleyebilir (Upload) ya da istediğiniz dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz (Download). FTP sunucularına Windows Gezgini (Explorer) ile bağlanabileceğiniz gibi yıllardır FTP sunucularına bağlanmada daha çok kullanılan FTP programları ile bağlanabilirsiniz. FTP programları sunuculara bağlanmada size daha çok yardımcı olur ve daha pratik bağlanma imkanı sağlar. FTP sunucularına bağlanmak için kullanılan port 21’dir. Eğer FTP sunucuya bağlanmada sorun yaşıyorsanız bağlantı yaptığınız Port numaraını kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.