Html 5 Nedir?

HTML (Hyper Text Markup Language) internette dolaştığımız web sayfalarının oluşturulmasını sağlayan bir işaretleme dilidir. Dikkat ederseniz web sayfalarının sonunda html ya da htm uzantılarını görürsünüz. Bu uzantılar o sayfanın Html ile yapıldığını belirtir. bilmeyenler için bu kısa Html bilgisainden sonra HTML 5 i anlatalım. HTML 5, en son versiyon HTML sürümüdür. HTML 5 ile sayfaları çok daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabiliyor. Tabi bu hazırlama sadece web sitelerinde gezinti yapanlar için bir anlam ifade etmiyor. Ancak kullanıcılar içinde HTML 5’in avantajları var. HTML 5 ile hazırlanmış web sayfaları çok daha hızlı açılıyor ve sayfalarda gezinirken daha az sorun yaşanıyor. Web tasarımcıları için HTML 5 bunlardan çok daha fazla anlam ifade ediyor.

Örneğin HTML 5 ile gelen canvas ile sayfada özel olarak bir alan açabilir ve bu alan içinde javascript ya da başka uygulamaları çok kolay bir şekile çalıştırabiliyorsunuz. Audio kodu ile sayfaya ses oynatıcı ekleyebiliyorsunuz veya video kodu ile bir video oynatıcı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde aslında adobe flash için vazgeçilmez durumu ortadan kalkıyor. Adobe Flash Player’ı en çok kullanan youtube bile HTML 5 testlerine çoktan başladı. Belki yakın zamanda youtube videolarında da HTML 5 değişiklerini ve yeniliklerini görebiliriz.

Html 5 Nedir?” üzerine 2 düşünce

  1. Anonymous

    html 5 candır bütün sitelerin hızla html 5 e geçmesi çok iyi olacak umarım bu süreç hızlı olur

    Cevapla
  2. Anonymous

    apple boşuna flash desteğini vermedi çünki html5 zaten her işi yapıyor flasha hiç gerek kalmayacak yakında youtube bile başlamış çalışmalara

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.