İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

Hayatta herşeyde risk olduğu gibi internet üzerinde alışverişte de risk bulunuyor. Ancak gerekli önlemleri aldığınızda bu riski minimum seviyeye getirebilirsiniz. Gerekli tedbirleri doğru bir şekilde alıyorsanız internetten alışveriş yapmak çok güvenli ve hızlıdır. Rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alışverişin güvenlik açısından uymanız gereken bazı genel kuralları vardır. Bazı hususalra dikkat etmediğiniz ve bilgisayarınızın güvenliğini yeterince sağlayamadıınız durumlarda sorun yaşayabilirsiniz.


  • Alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olduğundan emin olun. Mümkün olduğunca tanınmış büyük sitelerden alışveriş etmeniz faydanıza olacaktır. Büyük sitelerin arkasında büyük şirketler ya da holdingler olduğu için güvenliğiniz en üst düzeylerde sağlanır ve satın aldığınız ürün genelde sorunsuz bir şekilde size ulaşır.
  • Daha az tanınmış bir siteden alışveriş yapacaksanız siteyi internet üzerinden araştırabilirsiniz. Alışveriş yapacağınız site ile ilgili şikayet sitelerinde ne kadar şikayet olduğunu ve ne konularda sorun yaşanıldığını öğrenebilirsiniz. Sitede firmanın açık adresi ve telefon numaralarının olup olmadığına bakın.
  • Sitenin Satış sözleşmesi, gizlilik, güvenlik, ödeme, teslimat, garanti ve iade şartları gibi bilgilendirici dokümanlarının olduğunu kontrol edin.

  • Alışveriş yapacağınız sitenin SSL güvenlik sertifikasının olup olmadığnı kontrol ediniz. Bir çok site bu logoyu koyabilir ama gerçekte ssl sertifikası olmayabilir. Bunu öğrenmek için alışveriş yaptığınız esnada internet tarayıcınızın adres çubuğunda sitenin adresinin başında “https” ile başlayıp başlamadığına dikkat edin.
  • Ödeme kısmında 3D Secure ile ödeme yapın. 3D Secure, kredi kartınız için banka tarafında sizin belirlediğiniz bir şifrenin kredi kartı ile ödeme esnasında banka ile iletişime geçilerek ödeme ekranında size sorulmasını sağlayan bir sistemdir. Bu şekilde sitenin gerçekten bankaya bağlandığını ve şifreniz ile giriş yaptığınız için daha güvenli bir alışveriş yapmanız sağlanmış olur.
  • Bilgisayarınızda güvenlik ve antivirüs yazılımı olmasına ve bu yazılımların güncel olmasıına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.