Yapay Zeka (Artificial Intelligence)

yapay zekaYapay Zeka, insan beyni ve düşünce yapısını taklit ederek kendi kendine düşünen ve karar veren bir yapıyı elektronik ya da biyo-elektronik olarak oluşturmaya denir.

Bilgisayarlar Yapay zekanın oluşumunda en büyük yardımcıdır. Günümüzde yapay zeka bilgisayar sistemleri üzerine oluşturuluyor. Bilgisayarların gelişimi ile birlikte Yapay zeka sınırlarıda genişliyor. Yapay Zeka, günlük hayatta ve bilgisayarlarımızda bir çok şekilde kullanılıyor. Örneğin oyunlarda karşı karşıya geldiğimiz düşman hareketleri yapay zekalar ile yönlendiriliyor. Tabi bu tür yapılar sadece belirli bir amaca hizmet eden sınırlı yazılımlardır. Ancak tamamen insan düşünce yapısına sahip olabilen bir yapay zeka henüz tamamen geliştirilemedi. Bu iş belki bir süre daha zaman alacak ama en sonunda insan düşünce yapısına uygun en yakın yapay zeka oluşturulacaktır.

Biz insan düşünce yapsından bahsediyoruz ama ufkumuzu biraz daha geniş tutarsak belki bizden çok çok daha akıllı oluşumlar gerçekleştirebiliriz. Bu konu ile ilgili benimde bir çok çalışmam oldu. Teknik olarak bir çok teferruata sahip olan Yapay zeka geliştirme işlemi çokta basit olmuyor. Bu nedenle yakın zamanda biyolojik ve elektronik denemeler de yapıldı. Şimdilik günlük olarak bir çok işlemi gerçekleştirebiliecek kadar gelişen yapay zeka çalışmaları henüz yolun başında gibi görünüyor.

Yapay Zeka (Artificial Intelligence)” üzerine 3 düşünce

 1. Anonymous

  ne yazıkki ülkemizde böyle çalışmalara pek fazla önem gösterilmiyor ancak er ya da geç görmeleri gerekekki gelecek bu yönde. ileride hereşy yapay zeka ile yönetilecek tabi bu teknolojiyi elinde bulunduranlar her zaman en üstte olacak bizim gelişmiş ülke olabilmemiz için bu konulara ağırlık vermemiz gerekiyor

  Cevapla
 2. Anonymous

  2012 yılında yapay zeka açalışmaları ne durumda

  bizim gibi bir ülkede böyle yapay zeka çalışmaları yapmış biriyle tanışmak isterim sizi tebrik ederim.

  Cevapla
 3. Anonymous

  yapay zeka çok hızlı bir şekilde gelişiyor bunun gibi önemli bir konuya devletin eğilmesi lazım yoksa zaten geri kaldıgımız bu sektörde dahada geri kalacağız

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.