Google Haritaları ile Dünya Elinizin Altında

Google Earth ilk çıktığında tüm dünyanın bu kadar detaylı görüntüsünü veren uygulamayı bir çoğumuz ilk defa gördü. Google Earth’ü bilgisayarınıza yüklediğinizde tüm dünyayı istediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Çoüumuz kendi oturduğunuz yerleri ve gitmek istediğimiz ama gidemediğimiz yerlere Google Earth’den bakmışısızdır. Earth gerçek bir dünya küresi gibi çalışıyor. Dünyayı istediğiniz şekilde çevirerek istediğiniz yeri yakınlaştırıp bakabiliyorsunuz. Bir süre sonra  aynı uygulama google Maps üzerinden de girilimeye başladı. Hatta Google bunlarla da yetinmeyip Evrenin haritasını çıkardı ve Google Sky adıyla bunu da kullanıma sundu. Tabii Google bunlarla da kalmadı. İlk zamanlar iki boyutlu olarak tepeden gezilebilen yerler Sreet View ile 3 boyutlu olarak gezilmeye başlandı. İstediğiniz bir yeri seçerek Street View’a geçtiğinizde o cadde ya da sokakta 3 boyutlu olarak yürüyebiliyorsunuz. Etrafınıza bakabiliyor binaları insanları görebiliyorsunuz. Tabi bu görüntüler statik bir halde şimdilik!. Street View ile ilgili zamanla bazı sorunlar da çıktı. Google’ın başını ağrıtan bu sorunlardan en büyüğü ise gizlilik mahremiyet ihlalleri ile ilgili oldu. Google’ın Street View araçları cadde ve sokakları kaydederken doğal olarak o sokaklarda yürüyen insanlarda kaydedilmiş oldu. Kimi insanların evlerinin içi bile görünebiliyordu. Bu tür durumla karşılaşanlar Google’a dava açtı. Ancak daha sonra Google Street View’da görünen insanları bir çeşit layer ile tanınmaz hale getirerek bu sorunu çözdü.

Google Street View ile ilgili bilgileri paylaştı. Street View için yaklaşık 8 Milyon kilometre yol yapıldığı açıklandı. Bununla birlikte Online olarak çalışan google haritalarını yakın zamanda offline olarak kullanılabilecek duruma getiriliyor. bu şekilde Tablet ya da akıllı telefonlarda da rhat bir şekilde kullanılabilecek Google haritaları daha yaygın bir kullanıma sahip olacak.

“Google Haritaları ile Dünya Elinizin Altında” için bir yorum

  1. google hayatımızın her yerinde internente ne ararsak arayalaım gogoledan arıyoruz yol tarifine googledan bakıyoruz maillerimiz gmailde her şey google oldu haritalar çok işime yarıyor bir yerden bir yere yo tarifi süper bir özellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.