Sabit (Statik) Ip Nedir?

Sabit (Statik) ip, bir bilgisayara ya da internet protokolü kullanabilen harhangi bir cihaza manuel olarak bir ip adresi atadığımızda bu verdiğimiz Sabit yani statik ip adresi olur. Sabit ip adresi kullanıma göre farklılık gösterebilir. Eğer şirket içindeki bir networkte kullanıcı bilgisayarlara sabit ip verecekseniz bunu o bilgisayarın network ayarlarından yapabilirsiniz. Bu tür sabit ip adresi atama işlemi artık çok fazla kullanılmıyor. Genelde networkte bulunan DHCP servisi ip atama işini kolaylıkla yapabiliyor. Ancak Server (ana makine) olarak kullanılan sunucularda sabit ip adresi vermek daha sağlıklı olabiliyor.

Sabit ip adresini  Isp tarafında gerçek bir ip adresi alarakta yapabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız ip adresi modeminiz kapansa dahi sabit kalacaktır. Bu tür bir sabit ip adresini internet hattınız üzerine Web ve Mail sunucusu kurarak kullanabilirsiniz. Ip adresiniz sabit kalacağı için Web ve mail sunucusu için gerekli olan ayarlamaları yapabilirsiniz.

“Sabit (Statik) Ip Nedir?” için bir yorum

  1. Bilgisayar adı en az IP adresi kadar önemlidir. Bu
    nedenle IP adresi gibi, kullanılan ağ içerisinde tek olmalıdır. Bunun nedeni, Windows’un ağ üzerindeki bilgisayarları, IP adresi üzerinden değil, bilgisayar adı üzerinden gösteriyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.