9 Temmuz’da DNSChanger Virüsü İnterneti Durduracak

dnschanger-virusDaha önce tespit edilen DNSChanger isimli virüs 9 Temmuzda aktif hale gelecek ve virüsün bulaştığı bilgisayarlarda tehdit oluşturacak ve zarara yol açacak.

Virüs Windows ve MacOs işletim sistemine gerçek olmayan bir güncelleme şeklinde yüklenerek bilgisayarlara bulaşıyor. Virüsün son hali ise bilgisayarlara Windows işletim sisteminde bulunan bir açık yoluyla giriyor. Yıllar önce de tehdit oluşturuna DNSChange rvirüsünü en son FBI 2011 yılında tespit etti. FBI virüsün hasarını en aza indirmek için 9 Temmuzda DNS Sunucularını kapatmayı planlıyor. FBI’ın bu önlemi internet ile ilgili sorunlar yaratabilir. Bilgisayar kullanıcıları dcwg.org sitesinden bilgisayarında virüsün olup olmadığını kontrol edebilirler. Muhtemelen ülkemizde de yeterince güvenliğe önem verilmediği için bu tür tehditlerle karşı karşıya kalacağız. 9 Temmuza kadar tüm kullanıcıların bilgisayarlarını kontrol etmeleri faydalarına olacaktır. Bir çok kullanıcı bilgisayarlarında Antivirüs programı kullanmadığı için ilk olarak bu kullanıcılar daha çabuk etkilenecekler. Bu nedenle bilgisayarlarında Antivirüs programı olmayanlar bir an önce bir güvenlik yazılımı edinmeleri gerekiyor.

Yakın zamanda devlet kurumlarının hacker saldırılarından etkilendiği düşünülürse önlem almaya en baştan başlanması en sağlıklısı olacaktır. Zira devlet kurumlarının sistemine bulaşan virüs çok daha çabuk bir şekilde tüm ülkeye yayılabiliyor.

“9 Temmuz’da DNSChanger Virüsü İnterneti Durduracak” için bir yorum

  1. hani noldu hiçbişey olmadı bütün arkadaşlarımla konuştum hiç etkilenen yok bu tür virüsler galiba bazı ülkelere özel üretiyorlar ve ithal ediyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.