Blackberry 10 Ertelendi RIM 5 Bin Kişiyi Çıkarıyor

Blackberry telefonlarının üreticisi olan RIM (Research In Motion) Blackberry 10’un çıkışını erteledi. Şirket telefonu 2013 yılından önce çıkarmayı düşünmüyor. Son zamanlarda durumu iyi olmayan şirket Blackberry 10’u ertelemekle durumu daha da kötüye sokuyor. RIM’in geçen sene 3,1 milyar dolar olan geliri bu sene 2,81 milyar dolara düştü. Bu tablo şirket için tehlike çanlarının çalındığını gösteriyor.RIM son olarak 5 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Uzmanlar şirketin satış gibi farklı bir yol izleyebileceğini söylüyorlar. Firma Blackberry’ler ile Apple ve Samsung gibi firmalar karşısında çok şans bulamıyor. Qwert klavyeli telefonları çıkarara oldukça popüler olan firma herhalde bu tip telefonları kullananların artık başka markalara yönelmesi ile popüleritesini kaybetmiş görünüyor. Teknolojide de moda olgusu oluştuğu için Blackberry klavyeli telefonların modası geçmiş oldu. Yeni moda geniş dokunmatik ekranlar. Bu yüzden RIM çok fazla rekabet şansı bulamadı.

Aslında bir ara dokunmatik ekranlı modeller çıkardı ancak bu konuda artık çok ileri seviyede olan Apple ve Samsung gibi firmalarla başedecek seviyeye bir türlü gelemedi. İş çevrelerinde daha çok kullanılan Blackberry’ler iPhone ve Samsung’un herkese hitap eden modellerini çıkarmasıyla satışları azalmaya başladı. Bu durumda da RIM hızla gerilemeye ve değer kaybetmeye başladı. Şirketin borsada da durumu iyi görünmüyor.

“Blackberry 10 Ertelendi RIM 5 Bin Kişiyi Çıkarıyor” için bir yorum

  1. olacağı buydu zaten o pirinç gibi klavyeyi kullanabilen kaç kişi var sanki memleketimizde bir çok insanın dolma gibi parmakları var bir parmakla üç dört tuşa basıyorlar böyle kimse kullanmaz teelfonu bir ara moda oldu geçti blackberry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.