Codec Nedir?

Codec dijital ortamda kullandığımız video ya da ses dosyalarını sıkıştırma ya da açma işlevini yerine getirirler. bilgisayarda video izlendiği ve müzik dinlendiği ilk zamanlarda çok fazla kaynak olmadığı için fazla Codec bulunmuyordu. Ancak internetin gelişimi ve hızlanmasıyla insanlar bir çok farklı ses ve görüntüye erişebilir oldular. Video ve ses dosyaları arttıkça farklı Codec’ler çıkmaya başladı. Hepimizin duyduğu Divx günümüzde en çok kullanılan Codec‘lerden biridir. Divx sıkıştırma teknolojisi ile bir çok video internet üzrinden indirilerek rahatlıkla izlenebiliyor. eğer Codec’ler olmasaydı görüntü ve ses dosyaları çok büyük alanlar kaplayacaktı. Çok büyük boyutlu dosyaların taşınması ya da internet üzerinden ögnderilmeside sorun yaratırdı. Müzik cd lerinin çok fazla sıkıştırılmadan kullanıldığı ilk halleri ile bir medyada 10 -15 arasında müzik dinleyebiliyorduk. Daha sonra Mp3 müzik formatı ile bir Cd’ye 100 – 130 adet müzik sığdırabiliyoruz. Elbette sıkıştırırken bir miktar kalite kaybı yaşanıyor. Ancak bazı durumlarda bu kayıpların insan gözü ya da kulağı ile ayırd edebilmesi çok zor olabiliyor. Bu nedenle Codec’lerin kullanımı artarak devam edecek. Codec kullanımı oldukça fazla olduğu için bir çok Codec formatı ortaya çıktı.

Codec’lerin hepsini tek tek bilgisayarınıza yüklemeniz zaman alacaktır. Bu nedenle Codec’lerin toplu olarak paketlendiği Codec Pack’ler ile mevcut olan video ve seslerin hemen hemen tamamını çalıştırabilirsiniz. Çok kullanılan K-Lite Codec Pack’i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

“Codec Nedir?” için 2 yorum

  1. ses aniden kesiliyor bazan üç beş saniye sürüyor bazan bir iki dakika bazanda hiç açılmıyoreski ses sistemini devre dışı bıraktım yeniden dirive ses sistemini yükledim yine yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.