Hırsızlar Facebook’u Kolluyor

Facebook_hırsızFacebook ve evinize girebilecek hırsızlar ile bağlantı kuramayabilirsiniz ancak bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Son zamanlarda hırsızların yeni taktiği Facebook takibi yaparak insanların evine girmek. Hırsızlar Facebook’a tatile çıkacağını duyuran insanları takip ediyor ve tatile çıktıklarında ise evlerine giriyorlar. Sizde böyle bir sürprizle karşılaşmamanız için Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda tatile ya da başka bir yere uzun süreliğine gideceğinizi duyurmayın. Facebook gibi sosyal ağlar bir çok konuda tehlike yaratabildiği gibi evinize geldiğinizde hırsızlık gibi kötü bir sürprizle karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle sosyal ağlara üye olduğunuzda gizlilik ayarlarını en güvenli konuma getirin. Tanımadığınız kişileri asla arkadaş listenize eklemeyin.

Facebook gizlilik ayarlarından iletilerinizi sadece arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlayın. Facebook, Twitter ve e-posta şifrelerinizi daha güvenli bir şekilde oluşturun. Şifre oluştururken doğum tarihi ya da 12345 gibi şifreler vermeyin. Şifrelerinizde büyük ve küçük harf rakam olmasına dikkat edin. Halka açık yerlerde sosyal ağ ya da mail hesaplarınıza girerken dikkatli olun. Gerekmiyorsa girmemeye dikkat edin. Eğer girmeniz gerekiyorsa daha sonra şifrenizi değiştirin.

Normal zamanda da belli aralıklarla şifrelerinizi değiştirmenizde fayda var. İnternet’in her konuda bir çok faydası olduğu tartışılmaz. Ancak dikkatli olunmadığı taktirde hayatınızı karartacak kadar tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.