İnternette Adil kullanım Kotası Bilmecesi

Ülkemizde uzun bir süre Dial-up modemler ile 56 kbps hızında bağlantıyı kullandık. Daha sonra Adsl çıktı ve herşey değişti. Hızlar ilk zamanlar 64, 128kbps sonra 256 ve 512kbps daha sonra 1, 2 ve 8 Mbps hızları yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bunlara paralel olarak özel firmalar fiber altyapısını evlere verebilecek şekilde kurarak fiber hizmeti vermeye başladılar. Fiber internet ile 10, 20, 50 ve 100 Mbps hızlarında bağlantıyı rahatlıkla evlerde kullanabilir olduk. Tabi fiber hizmet ne yazıkki henüz her yerde verilemiyor. Ancak fiber internet kullanımda çok fark yarattı. Herşey böyle güzel giderken birden AKK (Adil kullanım kotası) adı altında bir şey icad edildi. adil kullanım kotasından sonra sınırlı olarak satılan tüm internet paketleri bir şekilde sınırlandırıldı. Telekomun bazı paketleri hala adil kullanım kotası uygulanmadan sınır ibr şekilde kullanılabiliyor. Ancak Fiber internet hızının yanında Adsl paketleri artık yetersiz olmaya başladı. Fiber internet kullananlar artık kullandığı pakete göre Adil kullanım kotasına tabi oldu. Fiber internet paketlerinde 25, 50, 100 GB gibi Adil kullanım kotasına göre fiyatlar belirleniyor. Aldığınız paketin kota sınırını aştığınızda o ay sonuna kadar hızını 1 Mbps oluyor. Tabi 20, 50 ya da 100 Mbps hızlarında internet kullananlar 1 Mbps hıza düşünce attan inip eşşeğe binmiş gibi oluyorlar.

Adil kullanım kotası muhtemelen henüz yetmeyen ülke internet altyapısı nedeniyle çıktı. Tabi tek nedeni bu değil. Örneğin 5 Mbps Metro ethernet bağlantıları satılıyor. 5 Mbps Metro ethernet fiyatları ev kullanıcılarının fiber internet ücretlerine göre astronomik rakamlarda. Her ne kadar MEtro Ethernet daha stabil ve ayrılmış bir hat olarak gösterilsede 20 Mbps bir fiber bağlantı 5 Mbps Metro ethernet bağlantısı ile aynı işlevi görebiliyor. Bir zamanlar fiber internet hizmeti veren firma reklamlarında rahat rahat Hd filmleri izleyebileceğimizi söylüyordu. Ancak yeni getirilen Adil kullanım kotalarıyla bir hd filmden sonra kotanız dolmuş olabilir.

İnternette Adil kullanım Kotası Bilmecesi” üzerine 2 düşünce

    1. Anonymous

      Superonline çok uyanık sözleşmede adil kullanım kotası yazmıyor nedense ancak superonline online işlemlere girip oradan bakabilirsiniz ya da telefonla sorun en iyisi

      Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.