Veri Sıkıştırma Nedir?

veri-sıkıştırma-winzip-winrarVeri sıkıştırma, elektronik ortam üzerinde bulunan verilerin daha az yer kaplaması amacıyla veri sıkıştırma programları yardımıyla sıkıştırılmasına denir.

Sıkıştırılmış dosya az yer kaplamasıyla hem bilgisayar diskinde az yer kaplar hem de verilerin taşınması ya da kopyalanmasını kolaylaştırır. Sıkıştırılmış dosyalar az yer kapaldığı için daha çabuk taşınır. Veri sıkıştırma programlarının farklı sıkıştırma algoritmaları olabiliyor. Ancak en çok kullanılan algoritma veri dosyası içerisinde bulunan ve tekrarlanan karakterlerin hepsinin kullanılmayarak nerede ve ne kadar tekrar edildiğinin kaydını tutulması sağlanır. Bu şekilde tekrarlanana karakterler kullanılmayacağı için dosya boyutu da küçülmüş olur. Yıllardır kullanılan WinRAR ve WinZip programları sıkıştırma için en çok tercih edilen yazılımlardır. Ücretsiz olan bu programlarla birlikte zamanla Microsoft işletim sistemi içine göümülü sıkıştırma özelliği ekledi. Bir dosyanın sıkıştırılmış olup olmadığını uzantılarınan anlayabilirsiniz.

Sıkıştırılmış dosya uzantıları genelde Zip ya da rar olmaktadır. Sıkıştırma internetin kullanımının yayılması ile daha çok önem kazanmaya başladı. Hazırladığımız dosyaları bir başkasına gönderirken genelde e-posta ile gönderiyoruz. E-posta servisleri genelde belli bir boyuta kadar dosyaları gönderebiliyor. eğer göndermek istediğiniz dosya bu sınırdan büyükse sorun yaşıyorsunuz. Bu tür sorunlarda sıkıştırma programları devreye giriyor ve göndermek istediğiniz dosyanızı sıkıştırarak kolayca bir başkasına gönderebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.