Araba Lastiği Nasıl değiştirilir?

Arabanızın lastiği patladığında ve etrafta yardım edecek birisini bulamadığınızda arabanızın lastiğini kendiniz değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Patlayan ya da inen bir lastiği değiştirmek göründüğü kadar zor değil. Bunun için Bagajınızdaki yedek lastiği (stepne) çıkarın. Her araba ile birlikte gelen ya da bulundurulan stepne, kriko ve bijon anahtarını bagajınızda bulabilirsiniz. İlk olarak lastiğinizi sökmek için bijon anahtarını alın. Patlak olan lastikteki  bijonları bijon anahtarı ile çevirerek gevşetin. Bijonları tamamen çıkarmayın. Eğer bijonları tamamen çıkarırsanız arabayı kriko ile kaldırmadığınız için lastik çıkabilir ve aracınıza zarar verebilirsiniz. Bijonları gevşettikten sonra krikoyu alın ve patlayan lastiğinizin bulunduğu yere gidin. Patlayan lastiğin yanına (kapı tarafları) krikoyu yerleştirin ve yavaşça krikonun kolunu çevirmeye başlayın. Kriko yavaş yavaş yükselmeye başlayacak. Kriko araba ile yer arasına sıkışmasına yakın krikonun üst yüzeyinin arabanızın alt kısmındaki sert alana baskı yapıp yapmadığını kontrol edin.

Eğer kriko sağlam bir yere baskı uyguluyorsa kriko kolunu çevirmeye devam edin. Krikoyu çevirdikçe arabanızın yukarı doğru kalktığını göreceksiniz. Krikoyu patlak lastiğinizin yere değmeyecek ve yedek lastiğinizi rahat takacak kadar çevirerek arabanızı kaldırın. Bundan sonra gevşeyen bijonlarınızı çıkararak lastiğinizi sökün. Stepneyi (Yedek lastik) takın ve bijonları yerleştirin. Bijonları el ile sıkabilidiğiniz kadar sıkın. Daha sonra kriko ile aracınızı indirin. Bijonları bijon anahtarı ile iyice sıkın. Böylece lastiğinizi değiştirmiş oldunuz.

Araba Lastiği Nasıl değiştirilir?” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    evet lastik böyle değiştirilir kimisi neler neler yazmıs ama dogru değil en basit ve hızlı yol budur

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.