Bilgisayarı Sunucu (Server) Olarak Kullanma

bilgisayar-server-sunucuNormal bir bilgisayarı sunucu olarak kullanabilrsiniz.

Bilgisayar bölümlerinde okuyan öğrencisiniz.Evde ödev ve proje çalışmalarınız için sunucuya ihtiyaç duyuyorsunuz ya da web tasarımıyla uğraşıyorsunuz ve yavaş yavaş bu uğraşı işe çevirmek istiyorsunuz. Bu gibi durumlara benzer daha bir çok işlem için evlerde kullandığımız dizüstü ya da masaüstü bilgisayarımızı çok daha geniş bir çalışma alanında kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. Bilgisayarınızı isterseniz sunucuya çevirebilirsiniz. Tabi bunun gibi bir işlem için yüksek kapasiteli bir bilgisayarınızın olması szie avantaj ve hız kazandıracaktır. Aslında büyük firmaların sunucuları evdeki bilgisyarlardan çok farklı değildir. Elbette bir takım değişiklikler var ancak genel yapı itibariyle ve çalışma mantığı aynıdır. bu nedenle evdeki bilgisayarınıza sunuzu yazılımları yükleyerek sunucu gibi kullanabilirsiniz. Böyle bir çalışmanın avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

en büyük avantajı sunucunuzun kendi idairenizde ve her türlü işlemin kendi insiyatifinizde olmasıdır. Bunun dışında erişim yapacakları da istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. İstediğinizde sistemi tamamen kapatabilirsiniz. Her ay sunucu kiralama ya da reseller paketi ücreti ödemek zorunda olmazsınız. Bilgisayarınızı sunu olarak kullanmanın dezavantajları arasında en önemlisi hız ve güvenlikle ilgilidir. Evde kullandığınız bilgisayarınızı sunu yaptığınızda mevcut internet tarifenizdeki hız kadar işlem yapabileceksiniz.

Genelde ev kullanıcılarının internet erişimleri çok hızlı olmadığı için yavaşlık sorunları yaşanacaktır. diğer önemli dezavantaj ise güvenliktir. Bilgisayarınızı her türlü saldırıdan koruyabileceğiniz yazılımlar edinmniz gerekiyor. Ayrıca saldırılar esnasında neler yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Sunucu olarak kullandığınız bilgisyara herkesin sürekli erişmesi için bilgisayarın sürekli açık kalması gerekiyor. elektrik kesintilerine karşın kesintisiz güç kaynağı ile sisteminizi korumanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.