Apple’ın Steve Jobs’suz 1 Yılı

Apple‘ın kurucularından ve efsanevi yöneticisi Steve Jobs geçen sene 5 Ekim’de hayatını kaybetmişti. 

O zamandan bu yana Apple‘da Ceo değişikliği haricinde dışarıdan bakıldığında çok fazla bir şeyin değişmediği görülüyor. Tabi hiçbirşeyin değişmemesi bir teknoloji şirketi için kötü anlama geliyor. Steve job‘s hayatını hayal gücünün yapabileceklerine ve yeniliğe adamıştı. Ancak Jobs’un ölümünden sonra Apple’ın başına gelen Tim Cook çok iyi bir yönetici olmasının yanında büyük hayalleri olan birine benzemiyor. Bu nedenle çok fazla değişmeyen Apple’ı yıllar sonra hala çok fazla değişmemiş halde görebiliriz.

Eğer süreç böyle devam ederse Apple diğer firmalardan çok geride kalabilir. Bunun en basit örneğini iPhone 5’te görebiliyoruz. Yaklaşık 2 yıldır beklenen iPhone 5 4 inç ekranı ile biraz uzamasının dışında kullanıcılar için çok fazla yenilik olarak algılanmadı. Elbette iPhone 5 iOS 6 işletim sistemi ile bir çok yenilik getirdi. Yazılımsal olarak 200’e yakın yenilikten bahsediliyor. Ancak nedense iPhone kullancıılarının bir kısmı hayal kırıklığına uğradı. Mutsuz olan kullanıcılar iPhone 5’in çok fazla yeni bir model gibi görünmediğini iPhone 4’ün makyajlanmış hali gibi göründüğünü ifade ediyorlar.

Steve Jobs belki Apple‘n başındayken bir insan olarak her şeye yön veremeyebilir. Ancak genel hatları ile şirketin prensiplerini belirlediği için Apple çok daha dinamik ve yenilikçi bir şirket olarak görünüyordu. Umarız bundan sonra da bu şekilde olur ve Apple diğer rakiplerini de heyecanlandırarak güçlü bir rekabet ortamı yaratır.

Apple’ın Steve Jobs’suz 1 Yılı” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    apple steve jobsu çok arar demedi demeyin o öldükten sonra hiç bi gelişim yok ben şirket içinde çalışan birini tanıyorum resmen bu son iyi günlerimiz diyor geleceğe yönelik yapılan planlar hiç tutacağa benzemiyor

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.