iPhone 5’in Fabrikası Foxconn’da Çocuk İşçiler Çalışıyor

Apple gibi bir çok büyük teknoloji şirketinin kendi ürünleri için parça ürettiği Foxconn firmasının son zamanlarda olaysız geçen zamanı olmuyor. 

Daha önce de söylenen şirketin çocuk işçi çalıştırdığı iddiaları doğrulandı. Foxconn’un Çin’deki fabrikalarında 14 yaşındaki çocukların çalıştığı belirlendi. Çocuk işçilerin iPhone 5 yapımında çalıştıkları ortaya çıktı. İşçilerinin çok ağır şartlarda çalıştıkları hatta bu nedenden dolayı bazı intihar vakaları meydana gelen Foxconn firmasın yetkilileri bir açıklama yaptı. Açıklamada üretimde çalışan öğrencilerden özür dilediler ve gereğinin yapılacağını belirttiler. Üretilen ürünlerin maiyetlerinin daha fazla düşmesi için insani koşulların üzerinde bir çalışma prensibine sahip Foxconn firmasının çok daha sıkı denetlenmesi gerekiyor.

Ancak ülke politikaları bile bu tür büyük girişimlerden yana olduğu sürece durumun çok fazla değişmeyeceği görülüyor.

iPhone 5’in Fabrikası Foxconn’da Çocuk İşçiler Çalışıyor” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    bu firmayı prootesto etmemiz gerekir modern kölelik yaptırıyor eskiden lordlar neyse şimdide foxconn o firmanın vukuatları bini geçti belki adamlar bosuna intihar etmiyor demekki arkadaşlar bu firmayı boykota çağırıyorum haydi

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.